Uroczystość Objawienia Pańskiego. Bóg narodził się dla każdego z nas
Obraz hiszpańskiego malarza barokowego Bartoloméa Estebana Murilla „Adoracja Królów”. Fot. archiwum Białego Kruka W uroczystość Objawienia Pańskiego publikujemy fragment bestsellerowego "Świata Chrystusa" prof. Wojciecha Roszkowskiego dotyczący odwiedzin Magów u nowonarodzonego Zbawiciela.
***
Przybysze ze wschodu
Narodziny dziecka są w Izraelu zawsze powodem do radości. Nieznany jest tu na przykład zwyczaj porzucania niemowląt. W ósmym dniu po narodzeniu prawo Izraela nakazuje obrzezanie chłopca. Tak się też stało w przypadku urodzonego w Bethlehem. Nadano mu imię Jeshua, co znaczy „Jahwe jest zbawieniem”. Prawo stwierdza też, że kobieta jest nieczysta w ciągu 40 dni po urodzeniu syna i 80 dni po urodzeniu córki. Dlatego też w czterdziestym dniu po urodzeniu Jeshuy Mariam i Josef przybyli do świątyni w Ierushalaim, by dokonać rytualnego oczyszczenia i poświęcenia syna Bogu. Już bowiem w Księdze Wyjścia zapisano słowa Pana: „u synów Izraela do Mnie należeć będą pierwociny łona matczynego – zarówno człowiek, jak i zwierzę”. Mariam i Josef złożyli także zwyczajową ofiarę z pary synogarlic lub dwóch młodych gołębi. (...)
Tymczasem do Ierushalaim przybyli magowie ze wschodu, którzy na podstawie obserwacji astronomicznych twierdzą, że narodził się nowy król Izraela. Ponieważ nie kryli się ze swymi dociekaniami, zostali postawieni przed Herodesem, który jest niezwykle wrażliwy na takie wiadomości.
Magowie nie znali miejsca owych narodzin, więc Herodes wypytał kapłanów i arcykapłanów, co mówią o tym pisma. Okazało się, że prorok Mikaja napisał niegdyś: „A ty, Bethlehem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich. Z ciebie wyjdzie Ten, który będzie władał w Izraelu, a pochodzenie jego od początku, od dni wieczności”.
Herodes przywołał ponownie magów i wypytał ich o szczegóły dotyczące znaków astronomicznych, a następnie wskazał Bethlehem jako miejsce, które należy sprawdzić. Nakazał im też, by po powrocie stamtąd dali mu znać, co zobaczyli. Magowie ruszyli do Bethlehem, gdzie ujrzeli potwierdzenie swych obserwacji astronomicznych, odnajdując nowo narodzonego chłopczyka i jego matkę, Mariam, z Josefem bar Jaakow. Ufni otrzymanym znakom, złożyli dziecku swe dary ze złota, mirrhy i kadzidła, jednak tknięci złym przeczuciem i wiedzą o podstępnym charakterze Herodesa postanowili nie wracać przez Ierushalaim, lecz ruszyli na wschód inną drogą.
Tymczasem Josef bar Jaakow miał sen, w którym anioł ostrzegł go, by natychmiast zabrał rodzinę i uchodził do Egiptu, gdyż Herodes nie daruje życia dziecku podejrzewanemu o królewską przyszłość. Tej samej nocy Josef wsadził żonę z dzieckiem na osła i ruszył do Egiptu. Okazało się, że postąpił słusznie, gdyż nie otrzymawszy żadnej informacji od magów, Herodes posłał do Bethlehem swoich wywiadowców i na wszelki wypadek rozkazał pozabijać wszystkie urodzone tam dzieci w wieku do dwóch lat.
Świat Chrystusa. Tom 1
Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof. Wojciech Roszkowski, pracował nad nim prawie pół wieku. Oparł się na idei zawartej w Liście św. Pawła do Galatów o nadejściu "pełni czasu", co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Wraz z Nim rozpoczął się nowy etap historii i dzieje ludzkości nie są takie same, jak wcześniej.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.