Uratowali z narażeniem życia 245 osób. Odznaczenie dla siedmiu bohaterów z Kalifornijskiej Gwardii Narodowej

Nasi autorzy

Uratowali z narażeniem życia 245 osób. Odznaczenie dla siedmiu bohaterów z Kalifornijskiej Gwardii Narodowej

zdjęcie poglądowe zdjęcie poglądowe Prezydent Donald Trump odznaczył Zaszczytnym Krzyżem Lotniczym (Distinguished Flying Cross) siedmiu żołnierzy Kalifornijskiej Gwardii Narodowej z dwóch załóg lotniczych 40. Brygady Lotnictwa Bojowego (40th Combat Aviation Brigade). Prestiżowe amerykańskie odznaczenie przyznawane za „heroizm lub niezwykłe osiągnięcie w locie” otrzymali chorążowie Joseph Rosamond, Kipp Goding, Irvin Hernandez, Brady Hlebain i Ge Xiong oraz sierżanci George Esquivel i Cameron Powell. Wspomniani żołnierze, członkowie załóg śmigłowców CH-47 Chinook i UH-60 Black Hawk, podczas ostatniego pożaru trawiącego kalifornijski las Sierra National Forest przeprowadzili bohaterską akcję, ratując ponad 245 osób uwięzionych w rejonie jeziora Mammoth Pool w pobliżu głównego źródła ognia. „Przez ponad 10 godzin dwie załogi z 40. Brygady Lotnictwa Bojowego wielokrotnie podejmowały loty ratunkowe mimo oślepiającego dymu i silnego wiatru, aby uratować rodziny uwięzione na polu namiotowym w rejonie Mammoth Pool” powiedział prezydent podczas uroczystości odznaczenia bohaterów, która odbyła się na lotnisku McClellan w Sacramento. „Podczas lotu w rejon zagrożenia obie załogi otrzymały od władz stanowych i lokalnych, a także od swoich przełożonych komunikaty, iż kontynuacja akcji ratowniczej jest zbyt niebezpieczna i że mają zawrócić”, powiedział Donald Trump. „Ale oni mimo to podjęli lot w rejon największego zagrożenia, wiedząc o tym, że mogą nie wrócić. Wiedzieli, że tam są ludzie, którym grozi śmiertelne niebezpieczeństwo”.

„Obu załogom, mimo gęstego dymu, który utrudniał widoczność, udało się dolecieć na zagrożone pole namiotowe. Wiele z przebywających tam osób było poparzonych, niektórzy odnieśli też poważne obrażenia. Żołnierze ewakuowali na pokładzie śmigłowców wszystkich, których znaleźli, wielokrotnie podejmując loty w poszukiwaniu kolejnych potrzebujących pomocy osób, aż otrzymali rozkaz wstrzymania akcji ratunkowej. Ich dowódca powiedział: ‘nie możecie tego zrobić. Nie możecie tego zrobić ponownie’”, kontynuował prezydent swoje przemówienie. „To niesamowita historia. Rozmawiałem z ludźmi, którzy naprawdę nie chcieli, żebyście kontynuowali tę śmiertelnie niebezpieczną misję”, powiedział bezpośrednio do odznaczonych żołnierzy.

W mijającym tygodniu żołnierze Kalifornijskiej Gwardii Narodowej jeszcze wielokrotnie podejmowali loty ratunkowe, ewakuując ludzi z miejsc zagrożenia. Szalejące w Kalifornii pożary (25 źródeł ognia) strawiły już ponad 3 miliony akrów (około 1 mln 214 tys. ha) ziemi, podaje Kalifornijski Departament Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej. Od 15 sierpnia 25 osób poniosło śmierć w płomieniach.

Źródło: Army Times, MM   

Jak każdy z nas może pomagać innym i okazywać chrześcijańskie miłosierdzie wyjaśnia w swojej książce ks. prof. Waldemar Chrostowski:

Uczynki Miłosierdzia

Uczynki Miłosierdzia

ks. Waldemar Chrostowski

Wybitny biblista i znakomity pisarz ks. prof. Waldemar Chrostowski pięknie i jasno przybliża "dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy" (Katechizm Kościoła Katolickiego).
W dzisiejszych czasach, w których miłosierdzie traktowane jest jako przejaw słabości, a świat opanowują różne niebezpieczne ideologie, potrzeba wyraźnego przypomnienia, że uczynki miłosierdzia są niezbędnym elementem życia chrześcijanina.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.