Upamiętnią prześladowanych chrześcijan. Rumunia ma już specjalną ustawę
fot. Adam Bujak Jak podaje serwis informacyjny Fundacji Pro Oriente, prezydent Rumunii Klaus Iohannis podpisał w połowie lipca bieżącego roku uchwaloną przez parlament ustawę, w myśl której 16 sierpnia będzie się obchodzić dzień pamięci o prześladowanych chrześcijanach. Celem nowego święta jest uświadomienie społeczeństwu, w tym najmłodszym pokoleniom, roli chrześcijaństwa w historii Rumunii oraz prześladowań, jakie spotykają chrześcijan w dzisiejszych czasach. Parlamentarzysta Daniel Gheorghe, który wniósł tę ustawę do parlamentu, zaznaczył, iż ma nadzieję, że ośmieli ona chrześcijan, aby bronili swojego prawa do „wyznawania wiary bez strachu lub utrudnień”.
W ramach obchodów dnia pamięci co roku 16 sierpnia budynek rumuńskiego parlamentu, budynki rządowe w Bukareszcie i poszczególnych prowincjach, łuk triumfalny w Bukareszcie oraz pałac Mogosaia (jeden z najsłynniejszych zabytków Rumunii) będą podświetlane na czerwono na znak solidarności z prześladowanymi. Symbol ten został po raz pierwszy zastosowany w 2018 roku przez międzynarodową papieską organizację Pomoc Kościołowi w Potrzebie; wówczas w ten sposób podświetlono rzymskie Koloseum. Według PKWP 75 proc. ofiar „religijnie motywowanej” przemocy oraz ucisku to chrześcijanie.
Dzień 16 sierpnia został wybrany ze względu na obchodzone wówczas przez rumuński Kościół prawosławny wspomnienie świętych męczenników Konstantyna Brancoveanu i towarzyszy. Konstantyn Brancoveanu był w latach 1654-1714 hospodarem Wołoszczyzny pod zwierzchnością Turcji osmańskiej. Fałszywie oskarżony, został sprowadzony przez Turków do Stambułu i tam ścięty wraz ze swoimi czterema synami oraz skarbnikiem Ianache Vacarescu.
Źródło: kath.net, AM
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.