UNESCO upomina Indonezję. Infrastruktura turystyczna może zagrozić waranom z Komodo

Nasi autorzy

UNESCO upomina Indonezję. Infrastruktura turystyczna może zagrozić waranom z Komodo

Waran z Komodo, fot. autorstwa Midori - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4046836 Waran z Komodo, fot. autorstwa Midori - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4046836 Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) wezwała rząd Indonezji do zaprzestania wszelkich projektów budowy infrastruktury turystycznej w Parku Narodowym Komodo w prowincji Nusa Tenggara. Apel ten wystosowany został podczas 44. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w dniach 16-31 lipca.

„Rząd Indonezji musi tymczasowo wstrzymać projekty infrastruktury turystycznej w chronionym siedlisku Komodo ze względu na uniwersalną wartość przyrodniczą tego regionu” – uważają członkowie Komitetu Światowego Dziedzictwa. Wezwali oni rząd Indonezji do przedłożenia poprawionej oceny oddziaływania na środowisko, którą zajmie się Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody.

Indonezja buduje obiekty turystyczne nazwane „parkiem jurajskim” na wyspie Rinca, jednym z ostatnich ocalałych siedlisk zagrożonego warana z Komodo. Według danych rządowych w parku narodowym jest obecnie około 3000 osobników tego gatunku. W zeszłym roku zdjęcie przedstawiające smoka z Komodo stojącego twarzą w twarz z ciężarówką wywołało protesty przeciwko planowi przyciągnięcia najbardziej wymagających turystów.

Cypri Jehan Paju Dale, badacz i ekolog z Centrum Studiów Azji Południowo-Wschodniej Uniwersytetu w Kioto, nazwał posunięcie Komitetu Światowego Dziedzictwa „ogromnym osiągnięciem”. "To zwycięstwo nad panującym dzisiaj reżimem turystycznym, zwycięstwo nad trendem prowadzącym do niszczenia środowiska naturalnego" - tłumaczył. 

Ks. Marten Jenarut, przewodniczący Komisji Sprawiedliwości, Pokoju i Integralności Stworzenia w diecezji Ruteng, z zadowoleniem przyjął apel Komitetu Światowego Dziedzictwa. „Budowa infrastruktury w Parku Narodowym Komodo może zmienić lokalne warunki naturalne i spowodować zniszczenie środowiska” – powiedział UCA News. "Park Komodo nie jest zwykłym obszarem, ale szczególnym miejscem i bezpieczną przystanią dla waranów" – stwierdził.

W odpowiedzi UNESCO rzecznik ds. koordynacji gospodarki morskiej i inwestycji Jodi Mahardi powiedział, że apel opiera się na doniesieniach osoby trzeciej. „Obecnie rząd skupi się na zwiększeniu dobrobytu lokalnej ludności i utrzymaniu środowiska” – powiedział.

Minister turystyki i kreatywnej gospodarki Sandiaga Uno bronił planowanych projektów, mówiąc, że rząd nada priorytet ekosystemowi waranów z Komodo. „Naszym celem jest Park Narodowy Komodo, który jest zarządzany z najwyższą starannością bez szkody dla bioróżnorodności i tamtejszych ekosystemów” – powiedział na internetowej konferencji prasowej 2 sierpnia.

Źródło: UCA News/ Konradus Epa, AM

W daleką podróż - bez wychodzenia z domu! - można w każdej chwili wyruszyć z Marcinem Wolskim, który w swojej książce zabiera nas w najbardziej egzotyczne zakątki naszej planety:

W 80 podróży dookoła świata

W 80 podróży dookoła świata

Marcin Wolski

Czy 80 podróży wystarczy, by zwiedzić cały świat? Tego nie wiemy, ale z pewnością jest to wystarczająca ilość ekspedycji, by okrążyć naszą piękną Ziemię i bliżej jej się przyjrzeć. Właśnie o takich niezwykłych podróżach opowiada ta porywająca książka. Przypomina ona ponadto, że świat czeka, byśmy go odkryli – dla siebie.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.