Ukraińskie baletnice znalazły nowy dom w Warszawie. Polski Balet Narodowy także gości uchodźców

Nasi autorzy

Ukraińskie baletnice znalazły nowy dom w Warszawie. Polski Balet Narodowy także gości uchodźców

Bajadera Natalii Makarowej wg Mariusa Petipy: Polski Balet Narodowy. Fot. autorstwa Ewa Krasucka TW-ON - Zgoda od Teatru Wielkiego - Opery Narodowej., CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73401647 Bajadera Natalii Makarowej wg Mariusa Petipy: Polski Balet Narodowy. Fot. autorstwa Ewa Krasucka TW-ON - Zgoda od Teatru Wielkiego - Opery Narodowej., CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73401647 Wiele teatrów w całej Europie zaoferowało się z pomocą dla uciekających przed wojną lub niemogących wrócić do kraju tancerek baletowych z Ukrainy. Także warszawski Polski Balet Narodowy zapewnił schronienie około trzydziestu artystkom i umożliwił im udział w zajęciach razem z polskim zespołem, co odnotowało BBC. „Kiedy tu przychodzę, czuję się spokojniejsza. To sprawia, że uświadamiam sobie, że mogę iść naprzód i znów zacząć od początku – mówi Jana, która przybyła do Polski z ośmiomiesięcznym dzieckiem, mając przy sobie jedynie to, co była w stanie udźwignąć. „Bardzo lubimy naszą pracę, ale rzeczy, które wcześniej miały znaczenie, teraz nie mają żadnego. Wszystko, co zbudowaliśmy, cegła po cegle, zostało teraz zniszczone. Zostawiłyśmy swoje domy, nie wiemy, czy kiedykolwiek wrócimy”.

Koleżanka Jany, Anna, podkreśla gościnne przyjęcie, jakie spotkało ją w Warszawie: „Chcę wyrazić Polsce moją wdzięczność. Po prostu przyszłam do teatru. Dyrektor powiedział mi, że oczywiście mogę uczęszczać na lekcje [baletu], a wszystkie dziewczyny dały mi ubrania, żebym miała w czym ćwiczyć”. Ukraińskie baletnice zwierzają się też, że taniec odgrywa teraz inną rolę w ich życiu: „Przedtem balet był moją duszą, moim życiem – opowiada Jana – Teraz jednak stał się zawodem, czymś, co mogę robić, aby pomóc mojej rodzinie”.

Oprócz tego Polski Balet Narodowy zapewnił mieszkanie i wyżywienie setkom uchodźców. „Wojna dotyka całego zespołu – mówi BBC dyrektor PBN Krzysztof Pastor – Nie, żebyśmy się bali czy chcieli uciec, ale to bardziej nastrój wśród ludzi, wszyscy się tym martwią. Otwieram drzwi i witam je [tj. ukraińskie baletnice]. Codzienne zajęcia są czymś bardzo ważnym dla każdej tancerki. To jak psychoterapia. Wraca się do swojej rutyny i czuje się, że życie może być normalne”.

Źródło: BBC, AM

Opera i muzyka to ważna składowa naszej kultury, ale i naszego polskiego patriotyzmu:

Moniuszko. Powieść biograficzna

Moniuszko. Powieść biograficzna

 

Stanisław Moniuszko (1819–1872), herbu Krzywda, nie bez powodu nazywany jest ojcem polskiej opery narodowej, choć duchem patriotycznym przesiąknięta była cała jego twórczość, także liczne pieśni, kantaty, operetki, utwory symfoniczne.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.