Ukazał się lutowy numer WPIS-u

Nasi autorzy

Ukazał się lutowy numer WPIS-u

W bieżącym numerze:

• Niechaj narodowie wżdy postronni znają… – dr Justyna Chłap-Nowakowa przybliża okoliczności ustanowienia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (21 lutego) i przypomina poetów, pisarzy i uczonych, którzy tworzyli i pielęgnowali piękno polszczyzny.

• Co chwila wyskakiwali policjanci ze strzelbami i palili prosto w górników – nasz reporter odwiedził górników strajkujących w Jastrzębiu-Zdroju. Z rozmów z protestującymi, ich rodzinami, pracownikami prowadzącymi strajk głodowy oraz z rzecznikiem Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Piotrem Szeredą dowiadujemy się, o co naprawdę chodzi: Nie walczą o podwyżki ani przywileje. Walczą o swój zakład pracy…

• Górnictwo to nie tylko koszty. Korzysta z niego cała gospodarka – rozmowa z prof. Zbigniewem Kasztelewiczem z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o polskiej branży górniczej: możliwościach, rozwoju, zaniedbaniach, korzyściach z eksploatacji tego surowca, niebezpieczeństwach związanych z uzależnieniem się od innych źródeł energii oraz wpływie górnictwa na środowisko zarówno przyrodnicze, jak i społeczne.

• Bujak nagrodzony światowymi wyróżnieniami – gratulujemy Mistrzowi, z którym mamy przyjemność współtworzyć znane i cenione albumy, prestiżowych nagród: Feniksa Maltańskiego oraz Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem ad Deum – Przez Sztukę do Boga.

• Kasprowy sprzedany, czyli jak Polskie Koleje Linowe przestały być polskie – bulwersująca sprawa podejrzanej prywatyzacji. Jak to się stało, że zmodernizowana kilka lat temu, przynosząca zyski, będąca prestiżową inwestycją II Rzeczypospolitej i jednym z symboli Zakopanego kolejka na Kasprowy Wierch po cichu stała się własnością funduszu inwestycyjnego z Luksemburga? Górale komentują: Ktosik powiniyn za to po mordzie dostać!

• Św. Jan Paweł II, zbrodnia katyńska i zwykłe polskie parafie – o wędrownym, chrześcijańskim Teatrze Prowincja, jego historii, spektaklach i planach opowiada Adam Sosnowski, który w małopolskim Łapanowie miał okazję obejrzeć przedstawienie "Santo Subito".

• 70 lat temu w Jałcie. Świat dzielono bardzo niesprawiedliwie… – w rocznicę zapadnięcia tak tragicznych dla Polaków decyzji mocarstw alianckich prof. Andrzej Nowak analizuje przebieg rokowań i zabiegów, które doprowadziły do oddania naszej Ojczyzny pod "opiekę" Stalina. Zastanawia się też, co można było zrobić inaczej, jak można było zmienić sytuację, kogo i czego zabrakło, by Polska ocaliła niepodległość.

• Polska może wygrać wojnę z Rosją, ale… – w jaki sposób i jak długo mogłaby się bronić Polska, gdyby nastąpił atak ze strony rosyjskiej? Jaki jest prawdziwy stan polskiej armii? Czy rzeczywiście jesteśmy bezpieczni dzięki członkostwu w NATO? Jak możemy zabezpieczyć się i wzmocnić obronność wobec wydarzeń na Ukrainie? Na te i inne pytania w rozmowie z Pawłem Stachnikiem odpowiada prof. Romuald Szeremietiew, były minister i wiceminister obrony narodowej, ekspert wojskowy.

• Biada społeczeństwu, którego obywatele nie rządzą się Męstwem – przestrzega bp Antoni Pacyfik Dydycz, nawiązując do czasów Powstania Styczniowego w homilii z okazji rocznicy bitwy pod Węgrowem 3 lutego 1863 r.

• Dokąd zmierza papież Franciszek? – zasiewane przez mainstreamowe media wątpliwości co do postawy Ojca Świętego rozwiewa w korespondencji z Rzymu Andrea Gagliarducci. Watykanista wyjaśnia działania w sprawie reformy Kurii Rzymskiej, omawia kreację nowych kardynałów oraz relację między teologią a praktyką duszpasterską w pontyfikacie Franciszka.

• "Jeździec polski" Rembrandta jako symbol naszych przodków – wystąpienie prof. Andrzeja Nowaka podczas uroczystości wręczenia nagród "Miesięcznika Literackiego KSIĄŻKI" w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Wydany przez Białego Kruka bestsellerowy I tom "Dziejów Polski" profesora został tam uznany za Książkę Roku 2014.

• Każdą lekcję można zaczynać od modlitwy – rozmowa Kajetana Rajskiego na temat lekcji religii w szkołach z ks. prof. Piotrem Tomasikiem, dziekanem Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie, koordynatorem Biura Programowania Katechezy przy Konferencji Episkopatu Polski.

• Czy Kościół zdradził św. Jana Pawła II? – pyta Czesław Ryszka, analizując coraz liczniejsze i przybierające na intensywności zagrożenia dla rodziny, a tym samym dla całej naszej cywilizacji oraz wskazując na odstępstwa od nauczania św. Jana Pawła II, które może być ratunkiem dla Europy…

• Zwijania kolei w Małopolsce ciąg dalszy – informujemy o niepokojących zamiarach władz kolejowej spółki PKP Cargo wobec lokalnych centrali oraz ich pracowników. Komu ma służyć stopniowa likwidacja oddziałów i osłabianie drugiej największej w Europie firmy zajmującej się kolejowym transportem towarów?

• Jak zostać błogosławionym i świętym, czyli Słudzy Boży w Kościele katolickim – często spotykamy się z określeniem "Sługa Boży". Co jednak dokładnie znaczy ten zwrot, kogo mamy prawo nim nazywać, kto go przyznaje, jakie są dalsze etapy drogi na ołtarze – tłumaczy referent ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, delegat arcybiskupa w wielu procesach beatyfikacyjnych ks. dr Andrzej Scąber.

• Bo jak Polska padnie… – Leszek Sosnowski rozmawia z prof. Krzysztofem Szczerskim o Radzie Europy – historii, strukturze, celach i instrumentach instytucji, w której profesor aktywnie się udziela, a także o poczynaniach w niej reprezentantów Rosji. Szczer(ski)e rozmowy wyjaśniają też m.in., czy Polska rzeczywiście jest zobowiązana do przyjęcia wszystkich konwencji i rezolucji Rady Europy…

• II Rzeczpospolita była w czołówce radiowo-telewizyjnej Europy! – 90 lat temu miała miejsce pierwsza emisja radiowa w Polsce. Dr Marek Piotr Deszczyński przybliża dzieje rozwoju radiofonii i telewizji w naszym kraju, który pod tym względem należał w latach 30. ub.w. do przodujących w Europie.

• Kontrakt podpisali tylko z Ojczyzną – Łukasz Sianożęcki dowodzi, że największe polskie gwiazdy sportu, znane na całym świecie, godne są podziwu i naśladowania nie tylko ze względu na swe wspaniałe osiągnięcia sportowe.

• Módlmy się za Kraków! – wzywa Leszek Sosnowski, opisując upadek Europejskiej Stolicy Kultury, Miasta Literatury, a przede wszystkim – centrum polskości i naszej dumy narodowej. Trudno wprost uwierzyć, że przy Rynku Głównym działają dziś Domy publiczne zamiast księgarń…

• W cyklu Świato-podgląd kolejna porcja wiadomości ze świata, o których w Polsce cicho: rośnie rozwarstwienie społeczne w Niemczech, pojawiły się kolejne dowody na prawdziwość Całunu Turyńskiego i Chusty z Oviedo, amerykański katolicki uniwersytet wyrzuca wykładowcę za krytykę homomałżeństw, Austria domaga się równouprawnienia w… kamieniowaniu, a francuski sąd każe usunąć figurę Maryi.

A prócz tego jak zawsze zapowiedzi nowości książkowych Białego Kruka, atrakcyjne przeceny i rabaty (w tym pozycje na Wielki Post), informacje o prenumeracie "Wpisu" na 2015 r. oraz krzyżówka z nagrodami.

O naszym miesięczniku "Wiara, Patriotyzm i Sztuka" więcej można się dowiedzieć tutaj.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.