Udało się przekonać Europejską Komisję Przemysłu i Energii. Będzie wsparcie dla Polski.

Nasi autorzy

Udało się przekonać Europejską Komisję Przemysłu i Energii. Będzie wsparcie dla Polski.

Terminal LNG w Świnoujściu   Fot. Wikimedia /  Radosław Drożdżewski Terminal LNG w Świnoujściu Fot. Wikimedia / Radosław Drożdżewski

29 czerwca 2020 roku Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE (ITRE) zdecydowaną większością głosów przegłosowała opinię do rozporządzenia ws. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Fundusz ten, o budżecie w wysokości 40 mld euro, jest skierowany do regionów węglowych oraz regionów posiadających duży udział przemysłu wysokoemisyjnego i ma wspierać działania związane z zieloną transformacją, w tym łagodzenie konsekwencji ekonomiczno-społecznych polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Kontrsprawozdawczynią z ramienia grupy EKR była eurodeputowana PiS Beata Szydło.

Komisja ITRE wprowadziła szereg zmian do tekstu zaproponowanego przez Komisję Europejską. "Przede wszystkim odnotować należy wprowadzenie możliwości finansowania przez Fundusz inwestycji gazowych" – podkreśliła polska polityk. Sprawozdawcy zgodnie uznali, że w niektórych regionach, na przykład w Europie Środkowo-Wschodniej, realizacja inwestycji gazowych jest niezbędna w celu zastąpienia bardziej emisyjnych źródeł energii, poprawy bezpieczeństwa energetycznego, przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu oraz zwalczania problemu smogu.

"Cieszę się niezmiernie, że udało nam się wypracować kompromis, dzięki któremu Polska i nasze regiony górnicze otrzymają znaczne wsparcie, bo to Śląsk czy Małopolska Zachodnia poniosą największy ciężar ambitnej polityki klimatycznej i transformacji energetycznej" – stwierdziła kontrsprawozdawczyni Beata Szydło.

Zdaniem byłej szefowej rządu zastosowanie rozwiązań zaproponowanych w opinii przyczyni się do sprawiedliwej i akceptowalnej społecznie transformacji klimatyczno-energetycznej, takiej która nie pozostawi nikogo w tyle.

Konieczne jest jednak wypracowanie dalszych mechanizmów wsparcia dla europejskich regionów węglowych przewidzianych w ramach Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji.

Posłowie ITRE oczekują, że takie rozwiązanie zostanie ujęte w finalnym tekście sprawozdania, za które odpowiedzialna jest Komisja Rozwoju Regionalnego.

 Źródło: EKR

W 80 podróży dookoła świata

W 80 podróży dookoła świata

Marcin Wolski

Czy 80 podróży wystarczy, by zwiedzić cały świat? Tego nie wiemy, ale z pewnością jest to wystarczająca ilość ekspedycji, by okrążyć naszą piękną Ziemię i bliżej jej się przyjrzeć. Właśnie o takich niezwykłych podróżach opowiada ta porywająca książka. Przypomina ona ponadto, że świat czeka, byśmy go odkryli – dla siebie.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.