Twórca Wikipedii przyznaje: Nie mam już zaufania do strony, którą stworzyłem.
Wikipedia jest 5. największą stroną internetową świata, którą miesięcznie odwiedza ponad 6 miliardów użytkowników miesięcznie. Kiedykolwiek szukamy informacji na dany temat to jest wielka szansa, że trafimy właśnie na stronę Wikipedii, która w swojej historii doczekała się już 56 milionów edycji. Fenomen encyklopedii internetowej polega bowiem na tym, że każdy może dołożyć do niej swoją cegiełkę wiedzy. Równocześnie jest to jednak jej największym mankamentem, a wiele haseł – zwłaszcza tych powiązanych z polityką, historią czy cywilizacją – padają ofiarą lewicowych narracji. Pisaliśmy o tym wielokrotnie na łamach „Wpisu”.
Współzałożyciel Wikipedii Larry Sanger odszedł z projektu w 2002 roku i dziś zwraca uwagę na problemy, z jakimi od początku borykała się internetowa encyklopedia. Już w pierwszych dniach „sama Wikipedia stała przed szczególnymi wyzwaniami. Jednym z nich było po prostu nauczenie wszystkich, którzy przybyli na wiki, która była w zasadzie pustą tablicą ogłoszeń, która mogłaby stać się czymkolwiek, co chcielibyśmy, że zamierzamy stworzyć encyklopedię. Wiele osób najwyraźniej nie wiedziało, co to znaczy, a może po prostu ich to nie obchodziło,” powiedział. Kolejnym problemem było ustalenie, jak powstrzymać użytkowników, którzy próbowaliby manipulować lub wprowadzać do artykułów uprzedzenia ideologiczne. Według Sangera nigdy nie znaleziono dobrego rozwiązania tej kwestii.
W kolejnym szczerym wywiadzie przyznał, że Wikipedia ma przechył lewicowy. „Na Wikipedii nie wolno cytować gazety ‘Daily Mail’ albo telewizji ‘Fox News’, zwłaszcza w kontekście spraw społecznych czy politycznych. To oznacza, że jeżeli jakaś kontrowersja nie pojawia się w medialnym mainstreamie centrolewicowym to nie zaistnieje także na Wikipedii. Tematów, w których obowiązuje jeden punkt widzenia jest więcej. Na przykład covid. Wikipedia bezmyślnie powtarza poglądy Światowego Forum Ekonomicznego, WHo czy pieszczoszków establishmentu typu Fauci. Jest globalny nacisk na jeden punkt widzenia, co dla mnie jako kochającego wolność konserwatystę jest szokujące. Medycyna wschodnia na Wikipedii generalnie jest wyśmiewana, a chrześcijaństwo może ukazywać się jedynie w swojej formie liberalnej, ale nie wolno pokazywać prawdziwego chrześcijaństwa, a więc tego fundamentalnego opartego na Słowie Bożym.”
Co więcej, Sanger przyznał także, że istnieją przedsiębiorstwa zatrudniające profesjonalnych edytorów, którzy na zamówienie piszą konkretne artykuły na Wikipedii. Jako przykład podał firmę Wiki PR, choć nie wiele więcej wiadomo, albowiem edytujący hasła na Wikipedii są całkowicie anonimowi.
Źródło: unherd.com, Miesięcznik "Wpis"
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.