Turcja wysypiskiem Europy. Plastikowe odpady zalegają także przy drogach czy na polach
Według raportu Greenpeace brytyjskie odpady z tworzyw sztucznych są eksportowane do Turcji, a następnie nielegalnie składowane i spalane. Organizacja podała, że w zeszłym roku około 40 proc. – czyli 210 tys. ton – eksportu plastikowych odpadów z Wysp zostało wysłanych do tego kraju. Jednak badacze widzieli, że część z nich, zamiast zostać poddana recyklingowi, została wyrzucona przy drogach, na pola i do zbiorników wodnych. Wielka Brytania jest „światowym liderem w walce z zanieczyszczeniem plastikiem” – powiedział brytyjski rząd po tym, jak Greenpeace wezwał go do „przejęcia kontroli” nad istniejącym problemem.
Raport Greenpeace ostrzegł, że Turcja staje się „największym wysypiskiem plastikowych odpadów” w Europie. Organizacja podała, że zbadała 10 wysypisk w południowej Turcji i na wszystkich napotkała plastikowe torby i opakowania z brytyjskich supermarketów i od sprzedawców detalicznych. W raporcie stwierdzono również, że znalezione tam opakowanie testu na antygen koronawirusa wskazuje, że odpady miały mniej niż rok. W raporcie dodano, że Wielka Brytania generuje więcej odpadów z tworzyw sztucznych na osobę niż jakikolwiek inny kraj poza Stanami Zjednoczonymi. Turcja, Malezja i Polska przyjęły największe ilości odpadów z tworzyw sztucznych z Wielkiej Brytanii w 2020 roku.
Do Turcji trafiło prawie 40% brytyjskiego eksportu odpadów z tworzyw sztucznych w 2020 r., co stanowi 18-krotny wzrost od 2016 r., kiedy znalazło się tam 12 tys. ton. W zeszłym roku państwa członkowskie Unii Europejskiej również wysłały do tego kraju 20 razy więcej plastikowych odpadów w porównaniu z 2016 r. Nihan Temiz Atas, prowadzący projekty bioróżnorodności w Greenpeace Mediterranean z siedzibą w Turcji, powiedział: „Każdego dnia do Turcji z całej Europy przyjeżdża około 241 ciężarówek z plastikowymi odpadami i to nas przytłacza. Z tego, co wynika z danych i z terenu, nadal jesteśmy największym wysypiskiem plastikowych odpadów w Europie”.
Nina Schrank, działaczka Greenpeace w Wielkiej Brytanii zajmująca się odpadami z tworzyw sztucznych, powiedziała, że sednem problemu jest nadprodukcja i wezwała rząd do wprowadzenia zakazu eksportu odpadów plastikowych i ograniczenia plastiku jednorazowego użytku o 50 proc. do 2025 roku.
Brytyjski Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich powiedział: „Jesteśmy przekonani, że Wielka Brytania powinna zajmować się większą ilością odpadów u siebie w kraju i dlatego jesteśmy zobowiązani do zakazania eksportu odpadów z tworzyw sztucznych do krajów spoza OECD i ograniczenia nielegalnego wywozu odpadów – w tym do krajów takich jak Turcja – poprzez surowsze kontrole. Wielka Brytania jest światowym liderem w walce z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi, a nasze propozycje dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producenta za opakowania, podatku od opakowań plastikowych i obowiązkowego elektronicznego śledzenia odpadów poprawią wskaźniki recyklingu, zmniejszą ilość odpadów i ograniczą przestępczość”.
Wiele bogatych krajów wysyła za granicę odpady nadające się do recyklingu, ponieważ jest to tanie, ogranicza składowanie na wysypiskach krajowych i może pomóc obszarom osiągnąć cele w zakresie recyklingu.
W zeszłym roku minister środowiska Malezji powiedział, że rząd odesłał 150 kontenerów transportowych z nielegalnie importowanymi odpadami z tworzyw sztucznych do ich krajów pochodzenia, z czego aż 42 do Wielkiej Brytanii. Yeo Bee Yin oznajmił, że posunięcie to miało na celu zapewnienie, że kraj Azji Południowo-Wschodniej nie stanie się „światowym wysypiskiem śmieci” .
Źródło: BBC/Kathryn Snowdon, AM
Piękno naturalnego, niezanieczyszczonego środowiska opisuje w swojej wyjątkowej relacji z podróży znakomity autor Marcin Wolski:
W 80 podróży dookoła świata
Czy 80 podróży wystarczy, by zwiedzić cały świat? Tego nie wiemy, ale z pewnością jest to wystarczająca ilość ekspedycji, by okrążyć naszą piękną Ziemię i bliżej jej się przyjrzeć. Właśnie o takich niezwykłych podróżach opowiada ta porywająca książka. Przypomina ona ponadto, że świat czeka, byśmy go odkryli – dla siebie.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.