Trzech ministrów w debacie o „Utopii Europejskiej”! Wykładnia polskiej racji stanu.
Premiera książki prof. Krzysztofa Szczerskiego „Utopia Europejska” stała się okazją do przeprowadzenia niezwykłej dyskusji na najwyższym szczeblu państwowym o polskiej polityce zagranicznej i o polskiej racji stanu. Mimo swego zacięcia publicystycznego jest to niewątpliwie bardzo ważna i poważna publikacja programowa, prezentująca to, o co Polska zamierza w najbliższym czasie walczyć zarówno jeśli idzie o jej bezpośrednie interesy, jak i interesy całej, wspólnej Europy. Być może jest to najważniejsza książka polityczna, jak ukazała się w III RP.
Nic zatem dziwnego, że w najbliższą środę, 22 lutego o godz. 16 w debacie pt. „Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy” (jest to podtytuł książki prof. Krzysztofa Szczerskiego) wezmą udział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki oraz oczywiście autor „Utopii Europejskiej”. Debatę organizuje wydawca „Utopii” Biały Kruk oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.
W spotkaniu wezmą także udział liczne inni polscy politycy, a także ambasadorowie krajów europejskich mających swoje przedstawicielstwo w Warszawie. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc debata ma charakter zamknięty, ale będzie możliwość śledzenia jej poprzez streaming Telewizji Republiki oraz profil fejsbukowy wydawnictwa Biały Kruk.
W książce „Utopia Europejska” Krzysztof Szczerski – jak wiadomo jeden z największych na naszym kontynencie znawców tematyki unijnej, teoretyk, ale i praktyk, architekt polskiej polityki zagranicznej – zawarł dogłębną analizę przyczyn obecnego kryzysu Unii Europejskiej i dotykających ją problemów. Wymienia wśród nich odejście od pierwotnych zasad integracji oraz od podstawowych wartości cechujących nasza cywilizację, hegemonię dużych państw, nieprawdopodobny rozrost unijnej biurokracji, agresywną ekspansję Parlamentu Europejskiego, lekceważenie krajów mniej entuzjastycznie nastawionych do bezgranicznej integracji.
Gdy Europa ma dzisiaj fundamentalny problem z własną tożsamością, gdy coraz bardziej przemienia się w postkulturowy zlepek jakichś nieokreślonych sił i procesów, tym bardziej lekcja dziejów Polski jest wprost bezcenna,” pisze Szczerski. Autor w wielu miejscach odwołuje się do naszej historii, która jest pouczająca nie tylko dla nas, ale i dla innych narodów. Dowodzi, że bez silnej Polski w centrum kontynentu, jego stabilność była zawsze zachwiana, co kończyło się katastrofami. Nawiązuje często do wizji Europy prezentowanej w nauczaniu św. Jana Pawła II, który silnie argumentował budowanie wspólnoty na bazie Europy ojczyzn.
Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy
Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego, politologa i polityka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie ministra w Kancelarii Prezydenta RP odpowiedzialnego za politykę zagraniczną.Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św.
Autor demaskuje utopijne mrzonki na temat jakichś Stanów Zjednoczonych Europe, jakichś obywateli europejskich o nieokreślonej przynależności, wymyślanych w celu umocnienia władzy nie narodów, lecz unijnych biurokratów. Unia Europejska cierpi dzisiaj na wszelkie negatywne przypadłości politycznej utopii zrodzonej z arogancji. Natomiast proces integracji europejskiej u swych początków nigdy nie był utopijny. Wręcz odwrotnie - to jedna z głównych myśli dzieła Szczerskiego.
Autor podkreśla prawo każdego państwa do suwerennych decyzji i wykazuje, że to absolutnie nie oznacza osłabiania integracji europejskiej. Wprost przeciwnie; jeśli Europa ma przetrwać we wspólnocie, nie może to być wspólnota niewolników, lecz wolnych i suwerennych państw. Podmiotowość państwa i narodu stoi przed integracją – o tym nie wolno nigdy zapominać – pisze.
Poruszając wiele najistotniejszych tematów prof. Szczerski, można powiedzieć, przywraca im należyte miejsce. Tak jest np. z demokracją, która staje się w UE towarem coraz bardziej deficytowym. Autor pisze: Mamy głęboki kryzys ideowy UE. Jego źródłem jest zakwestionowanie wolnych demokratycznych wyborów jako podstawy tworzenia prawomocnej władzy – obserwujemy to wyraźnie na najnowszym przykładzie Polski.
Uczestniczący w debacie „Kryzys integracji i polska inicjatywa napraw” ministrowie Macierewicz, Szczerski i Waszczykowski w ten weekend brali udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa odbywając wiele spotkań dwustronnych, w tym z nową administracją amerykańską. Tam mieli okazję zaprezentować polski punkt widzenia na najwyższym forum międzynarodowym. W środę przedstawią go polskiemu społeczeństwu.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.