Tego dnia przed wiekami narodził się Kościół. Dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego
Duccio di Buoninsegna, Zesłanie Ducha Świętego (fragment retabulum Maestà), 1308-1311 7 tygodni po Niedzieli Zmartwychwstania Kościół obchodzi dzień Pięćdziesiątnicy (w Polsce znany również jako Zielone Świątki).
Jest to jedno z najważniejszych świąt w czasie roku liturgicznego, gdyż symbolicznie odnosi się do Trzeciej Osoby Bożej (podobnie jak Boże Narodzenie odnosi się do ojcostwa Boga Ojca, a Wielkanoc – do męki i śmierci Chrystusa). Upamiętnia ono wydarzenie, które jest opisane w pierwszym czytaniu tego dnia – rozdziale 2, 1-11 z Dziejów Apostolskich:
„Kiedy nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wichru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też jakby języki ognia, które się rozdzielały, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić Przebywali wtedy w Jeruzalem pobożni Żydzi ze wszystkich narodów pod słońcem. Kiedy więc powstał ów szum, zbiegli się tłumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak tamci przemawiali w jego własnym języku. Pełni zdumienia i podziwu mówili: "Czyż ci wszyscy, którzy przemawiają, nie są Galilejczykami? Jakżeż więc każdy z nas słyszy swój własny język ojczysty? – Partowie i Medowie, i Elamici, i mieszkańcy Mezopotamii, Judei oraz Kapadocji, Pontu i Azji, Frygii oraz Pamfilii, Egiptu i tych części Libii, które leżą blisko Cyreny, i przybysze z Rzymu, Żydzi oraz prozelici, Kreteńczycy i Arabowie – słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże".
(tłum.: Biblia Tysiąclecia)
Dzień narodzin Kościoła przed Soborem Watykańskim II był obchodzony z jeszcze większym dostojeństwem, jednak za sprawą reformy liturgicznej została usunięta oktawa tej uroczystości.
To właśnie w wigilię Zesłania Ducha Świętego, 2 czerwca 1979 roku, Jan Paweł II wygłosił pamiętną homilię na pl. Zwycięstwa, w której wezwał Ducha Świętego do odnowienia oblicza polskiej ziemi.
***
Losy Kościła od jego początku opisuje w swojej najnowszej książce wybitny historyk i mistrz pióra prof. Wojciech Roszkowski:
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.