Szwecja planuje zmiany. Od lipca imigrantom ma być trudniej zostać na stałe

Nasi autorzy

Szwecja planuje zmiany. Od lipca imigrantom ma być trudniej zostać na stałe

Grupa imigrantów chcących dostać się do Europy. fot. autorstwa Sara Prestianni / Noborder Network, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13291993 Grupa imigrantów chcących dostać się do Europy. fot. autorstwa Sara Prestianni / Noborder Network, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13291993 Rząd Szwecji zaproponował wprowadzenie na stałe surowszych przepisów imigracyjnych w tym kraju, aby ograniczyć przyjmowanie uchodźców. Zgodnie z projektem uchodźcy w Szwecji otrzymają teraz trzyletnie pozwolenia na pobyt. Zostaną one zamienione na prawo stałego pobytu tylko wtedy, gdy imigranci spełnią takie wymagania jak znajomość języka szwedzkiego, szwedzkiego społeczeństwa czy wystarczające wypracowane dochody. Wnioskodawcy będą również musieli utrzymywać członków rodziny przy ubieganiu się o połączenie rodzin i nie być winnymi żadnych poważnych przestępstw.

Ustawa została przedstawiona przez sprzymierzonych z Zielonymi socjaldemokratów i ma zastąpić obecne przepisy tymczasowe obowiązujące od 2016 r. Wcześniej pozwolenia na pobyt stały stanowiły normę w prawie szwedzkim. Przepisy te zostały wprowadzone w Szwecji po kryzysie migracyjnym w 2015 r. i zostały przedłużone do 2019 r., podczas gdy partie polityczne walczyły o osiągnięcie porozumienia w sprawie długoterminowego rozwiązania. Tymczasowe regulacje wygasną tego lata. W tym czasie Szwecja przyjęła największą liczbę uchodźców w UE na mieszkańca, z ponad 160 000 przybyłych w 2015 r., z których wielu to Syryjczycy.

Na tle powstania antyimigracyjnej partii Szwedzcy Demokraci rząd Szwecji dokonał całkowitego zwrotu w kierunku zaostrzenia polityki imigracyjnej w ciągu ostatnich pięciu lat. „Dzięki temu projektowi Szwecja nie jest już magnesem dla osób ubiegających się o azyl, jak w 2014 [i] 2015 r.” – powiedział socjaldemokratyczny minister ds. Migracji Morgan Johansson. „Te podstawowe zasady są zgodne z zasadami większości innych krajów UE” – oznajmił na konferencji prasowej. Dodał też, że propozycja „gwarantuje długoterminowe trwałe ramy regulacyjne”, zapewniając jednocześnie, że zasada ograniczonych czasowo zezwoleń na pobyt „nie wywołuje nieproporcjonalnych skutków”.

Zgodnie z prawem, przedłużone zezwolenia na pobyt czasowy mogą być również wydawane dzieciom i dorosłym, w tym w „szczególnie trudnych” okolicznościach objętych „ochroną humanitarną”.

Ustawa wejdzie w życie w lipcu, jeśli zostanie przyjęta przez szwedzki parlament.

Przywódca Szwedzkich Demokratów, Jimmie Åkesson, skrytykował przepis dotyczący nieletnich bez opieki. „Socjaldemokraci są w trudnej sytuacji, ponieważ muszą zadowolić zarówno dużą część elektoratu, jak i ogromne żądania Zielonych dotyczące ekstremalnej polityki imigracyjnej” – napisał Åkesson na Twitterze. „Kampania wyborcza za każdym razem zaczyna się coraz wcześniej” – dodał. Obecnie Szwecja przygotowuje się do wyborów parlamentarnych we wrześniu 2022 roku.

Źródło: Euronews, AM

Cywilizacja zachodnia zachwiała się w posadach poprzez napływ imigrantów niosących ze sobą inną religię, kulturę i wartości. Jaka przyszłość nas czeka? Czy nasz świat przetrwa? Odpowiedzi poszukuje w swojej bestsellerowej książce prof. Wojciech Roszkowski:

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

 

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.