Szwajcaria: "wirtualny Jezus" odpowiada na pytania o wiarę
Jak daleko zabrniemy w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji? Zdjęcie ilustracyjne, fot. pexels.com. Wierni, ale także i zwykli ciekawscy przybywający do kaplicy św. Piotra w szwajcarskiej Lucernie mogą uzyskać odpowiedzi na pytania o wiarę katolicką od… sztucznej inteligencji. Instalacja o nazwie „Deus in Machina” mieści się w zaadaptowanym na jej potrzeby konfesjonale. Program, który powstał we współpracy z „Immersive Realities Research Lab” uniwersytetu w Lucernie, bazuje na wiedzy biblijnej i był trenowany na tekstach Nowego Testamentu. Użytkownicy widzą poprzez kratki wyświetlaną na ekranie twarz Jezusa i po naciśnięciu przycisku mogą zadać pytanie „na swoje własne ryzyko”, jak ostrzega sztuczna inteligencja.
Zdania w sprawie tak oryginalnej metody odpowiadania na wątpliwości natury moralnej i duchowej są podzielone. Teolog Marco Schmid zaznacza, że to „eksperyment”, jednak widzi w sztucznej inteligencji przyszłość duszpasterstwa, podkreślając np. dostępność źródła informacji przez całą dobę. Z kolei profesor etyki Peter Kirchschläger twierdzi, iż jest to posunięcie się zbyt daleko: „Powinniśmy być ostrożni, jeśli chodzi o wiarę, o duszpasterstwo, o poszukiwanie sensu w religii. To obszar, w którym my ludzie mamy właściwie ogromną przewagę nad maszynami. Zatem powinniśmy to sami robić”. Zapytani przez dziennikarkę Deutsche Welle użytkownicy instalacji określają ją jako pomocną, pomimo tego w księdze pamiątkowej ktoś zamieścił pełen oburzenia wpis „To wariactwo, co się zrobiło z naszej pięknej kaplicy. To nie pozostanie bez konsekwencji”.
Źródło: CNA Deutsch, Deutsche Welle, AM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki odpowiadające na pytania o naszą wiarę:
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej
Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.
Uczynki Miłosierdzia
Wybitny biblista i znakomity pisarz ks. prof. Waldemar Chrostowski pięknie i jasno przybliża "dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy" (Katechizm Kościoła Katolickiego).
W dzisiejszych czasach, w których miłosierdzie traktowane jest jako przejaw słabości, a świat opanowują różne niebezpieczne ideologie, potrzeba wyraźnego przypomnienia, że uczynki miłosierdzia są niezbędnym elementem życia chrześcijanina.
Osiem błogosławieństw
Treść ośmiu błogosławieństw wygłoszonych przez Chrystusa na Górze jest bez wątpienia znana większości katolików. Jednak z właściwą ich interpretacją bywają niestety kłopoty. Najwięcej trudności przysparza zwykle wyjaśnienie, kogo miał Jezus na myśli mówiąc o „ubogich w duchu”. Jak wszyscy dobrze wiemy wiara żywi się pobożnością, ale trwały fundament ma w ugruntowanej wiedzy.
Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym
Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.