Szokujący wynik badań o II wojnie światowej. 56% Austriaków nie wie, że zamordowano 6 milionów Żydów.

Nasi autorzy

Szokujący wynik badań o II wojnie światowej. 56% Austriaków nie wie, że zamordowano 6 milionów Żydów.

 Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau  Fot. Wikimedia Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau Fot. Wikimedia

Wiedza Austriaków o Holokauście jest bez wyjątku niedostateczna. Ponad połowa respondentów (56 procent) nie wiedziała, jak wykazało badanie Claims Conference, że nazistowski reżim zamordował sześć milionów Żydów. Wśród młodszych odsetek ten wynosił nawet 58%. 38 procent uważa również, że narodowy socjalizm może powrócić do władzy.

Ponad jedna trzecia wszystkich Austriaków (36 procent) i 42 procent osób urodzonych na przełomie XX i XXI wieku myśli, że podczas Holokaustu zabito dwa miliony lub mniej Żydów. 13 procent młodszych respondentów uważa również, że liczba zamordowanych Żydów jest „bardzo przesadzona”. 58 procent Austriaków sądzi, że coś takiego jak Holokaust może się powtórzyć w innych państwach europejskich.

Pogląd, że Austria była zarówno sprawcą, jak i ofiarą w okresie nazistowskim, jest nadal szeroko reprezentowany. 68 procent respondentów wyraziło taką opinię. 45% stwierdziło, że Austriacy nie podjęli żadnych działań, gdy Austria została zaanektowana przez nazistowskie Niemcy, a 32% stwierdziło, że aneksja miała miejsce z szerokim poparciem. Siedem procent uważało nawet, że Austriacy w większości sprzeciwiali się aneksji.

Na pytanie o nazistowskie obozy koncentracyjne w Austrii 42 procent respondentów nie potrafiło wymienić byłego obozu śmierci w Mauthausen. Luki w wiedzy były również związane z postaciami osób związanych z prześladowaniami przez reżim: podczas gdy około 80 procent badanych wiedziało o Annie Frank, tylko 20 procent było w stanie przytoczyć Holandię jako kraj prześladowań. Podczas gdy 51 procent Austriaków znało postać Adolfa Eichmanna, tylko 14 procent wiedziało, że był Austriakiem. W przypadku Adolfa Hitlera było to co najmniej 79 procent.

Dla Matthew Bronfmana, przewodniczącego zespołu badawczego Claims Conference, wyniki pytań o zakres Holokaustu pokazują wyraźnie, że „mamy problem”. Oczywiste jest, że nie edukuje się młodych ludzi, „a konsekwencje będą straszne”.

Badanie wiedzy i świadomości o Holokauście zostało zlecone przez Claims Conference. 1000 Austriaków zostało przepytanych przez telefon lub udzieliło odpowiedzi w wywiadzie online. Dane zostały przeanalizowane przez Schoen Consulting.

Źródło: Der Standard

Auschwitz - Rezydencja śmierci

Auschwitz - Rezydencja śmierci

Adam Bujak, Teresa i Henryk Świeboccy

Unikalny dokument przedstawiający największy niemiecki obóz koncentracyjny, ośrodek męczeństwa i masowej zagłady setek tysięcy więźniów 30 narodowości. Bogaty materiał fotograficzny: znakomite, słynne już artystyczne fotografie Adama Bujaka zatrzymujące w czasie echa koszmaru oraz zdjęcia archiwalne z lat funkcjonowania obozu przedstawiające dramatyczny los deportowanych.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.