Szokujący wandalizm! Nieznani sprawcy uszkodzili liczne dzieła sztuki na berlińskiej Wyspie Muzeów
Wyspa Muzeów, fot. By Arne List, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1792412 Jak podają tygodnik „Die Zeit” oraz Deutschlandfunk, przypuszczalnie 3 października, w Dniu Jedności Niemiec, doszło do „jednego z najbardziej rozległych ataków na dzieła sztuki i zabytki w historii powojennych Niemiec”, o czym wcześniej nie informowano. Jeden lub więcej nieznanych sprawców opryskał oleistą cieczą co najmniej 70 eksponatów w berlińskich muzeach na tzw. Wyspie Muzeów na Sprewie. Uszkodzone zostały egipskie sarkofagi, kamienne rzeźby oraz XIX-wieczne obrazy ze zbiorów Muzeum Pergamońskiego, Nowego Muzeum, Starej Galerii Narodowej i innych placówek; substancja pozostawiła na nich wyraźne plamy.
Wiadomość tę potwierdziły, w związku z zapytaniem wyżej wspomnianych mediów, Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego oraz berlińska policja. W chwili obecnej toczy się wstępne dochodzenie w sprawie uszkodzenia mienia. Motywy sprawcy lub sprawców nie są znane. Według dziennika „Tagesspiegel” Krajowy Urząd Kryminalny skontaktował się pisemnie z osobami, które zarezerwowały bilety do wymienionych muzeów na 3 października, prosząc je o pomoc.
„Die Zeit” oraz Deutschlandfunk podały również, że w sierpniu i wrześniu zwolennik teorii spiskowych Attila Hildmann rozpowszechniał na swoim kanale w komunikatorze internetowym Telegram informacje, że w Muzeum Pergamońskim znajduje się „tron szatana” i że jest ono centrum „globalnej sceny satanistów i koronaprzestępców”. Nie wiadomo, czy uszkodzenia eksponatów mają jakikolwiek związek z tymi treściami.
Berlińska Wyspa Muzeów od 1999 roku należy do światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Muzeum Pergamońskie w początku października obchodziło 90-lecie powstania. Jego nazwa pochodzi od najbardziej znanego eksponatu, czyli Ołtarza z Pergamonu, pochodzącego z II w. p.n.e. z terenów dzisiejszej zachodniej Turcji, gdzie istniała kulturalna metropolia na wzór ateński. Muzeum to – jako jedno z nielicznych muzeów w Niemczech – przyciąga rocznie ponad milion zwiedzających.
Źródło: Der Spiegel, AM
Diagnozę naszej cywilizacji stawia w swojej najnowszej książce, kontynuacji bestsellerowego "Roztrzaskanego lustra", prof. Wojciech Roszkowski:
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.