„Symbole socjalizmu w cenie!” Szokujący pomysł amerykańskiego pseudoartysty

Nasi autorzy

„Symbole socjalizmu w cenie!” Szokujący pomysł amerykańskiego pseudoartysty

Symboliczny koniec komunizmu w Polsce: demontaż pomnika Lenina w Nowej Hucie. fot. Wacław Klag, z książki Symboliczny koniec komunizmu w Polsce: demontaż pomnika Lenina w Nowej Hucie. fot. Wacław Klag, z książki "Dlaczego przestałemy być lewakiem", M. Kleine-Hartlage, Biały Kruk, 2019 „Świat totalnie zwariował!” – wydaje się, że to jedyny adekwatny komentarz do działania aspirującego do miana artysty celebryty Davida Datuny. O skali jego talentu, czy raczej jego braku, świadczy jego najsłynniejszy wyczyn... zjedzenia banana z pseudoartystycznej „instalacji”, składającej się z tego niewątpliwie smacznego owocu przyklejonego taśmą do ściany [to miało być warte 120 tys. dolarów dzieło sztuki, gdyby ktoś nie wiedział – przynajmniej tak twierdzi jego autor Maurizio Cattelani – przyp. red.].

Niedawno jednak Datuna ogłosił... iż pragnie wybudować w Waszyngtonie replikę mauzoleum Lenina. To jednak jeszcze nic! Aby owo mauzoleum było jak najbardziej autentyczne, celebryta wyraził życzenie... zakupienia zwłok Lenina dla USA i umieszczenia ich w amerykańskim mauzoleum. Autor szokującego projektu argumentuje, „iż obecnie Stanom Zjednoczonym jest znacznie bliżej do idei komunizmu reprezentowanego przez wodza rewolucji, podczas gdy rosyjski eksperyment komunistyczny zakończył się w 1991r. i Rosja poszła w zupełnie innym kierunku. Rosja na powrót stała się imperium z cesarzem jako władcą, podczas gdy USA zwracają się w stronę komunizmu i idei socjalistycznych”.

Jednak lider rosyjskiej partii komunistycznej Giennadij Ziuganow ostro skrytykował propozycję amerykańskiego celebryty, twierdząc, iż Lenin to dla Rosji „skarb narodowy” [!], którego oddać Stanom Zjednoczonym nie wolno. No cóż, trudno powiedzieć, która ze stron międzynarodowego konfliktu dokonała bardziej szokującego odwrócenia wartości moralnych...

O tempora, o mores!

Źródło: The Moscow Times, MM

O swoim "nawróceniu" i porzuceniu lewicowego sposobu myślenia opowiada w swojej książce Manfred Kleine - Hartlage:

Dlaczego przestałem być lewakiem

Dlaczego przestałem być lewakiem

Manfred Kleine‐Hartlage

Napisana żywym językiem, niepozbawiona ironii książka niemieckiego autora Manfreda Kleine-Hartlage to barwny opis jego drogi od zagorzałego socjalisty, działacza SPD, do wyznawcy wartości konserwatywnych i chrześcijańskich. Od groteski do normalności. Od oszustwa do prawdy.

 

 

 

   

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.