Sukces francuskiej armii; nie żyje Al.-Sahraoui, dowódca grupy terrorystycznej działającej dla ISIS

Nasi autorzy

Sukces francuskiej armii; nie żyje Al.-Sahraoui, dowódca grupy terrorystycznej działającej dla ISIS

Terroryści z ISIS wciąż stanowią zagrożenie dla pokoju na świecie. fot. z książki Terroryści z ISIS wciąż stanowią zagrożenie dla pokoju na świecie. fot. z książki "Imigranci u bram", wyd. Biały Kruk Niebezpieczny dowódca grupy bojowników ISIS Adnan Abou Walid al-Sahraoui został zabity przez francuskich żołnierzy działających w obrębie rejonu Sahel w północnej Afryce w ramach operacji Barkhan. „Adnan Abou Walid al-Sahraoui, szef grupy terrorystycznej Państwa Islamskiego działającej w rejonie Sahary został zneutralizowany przez Francuskie Siły Zbrojne. To nasz wielki sukces w walce, którą prowadzimy przeciwko grupom terrorystycznym działającym w rejonie Sahel”, napisał na tweeterze Emmanuel Macron w nocy z 15 na 16 września. „Szef EIGS – najniebezpieczniejszej grupy terrorystycznej Państwa Islamskiego nie żyje, zabity podczas uderzenia francuskiej armii w ramach operacji Barkhan. Gratuluję żołnierzom i pracownikom kontrwywiadu, którzy przyczynili się do sukcesu tej długotrwałej operacji. Tak wygląda starcie zorganizowanej grupy operacyjnej przeciwko grupie terrorystycznej. Kontynuujemy naszą walkę”, wypowiedziała się w podobnym tonie Florence Parly, francuska minister obrony.

„Naród francuski myśli dziś o wszystkich bohaterach poległych za Francję w rejonie Sahel podczas operacji „Serwal” i „Barkhan”, o osieroconych rodzinach i o wszystkich którzy odnieśli rany. Ich ofiara nie poszła na marne. Razem z naszymi afrykańskimi, europejskimi i amerykańskimi sojusznikami będziemy kontynuować walkę”, dodaje Emmanuel Macron.

W czerwcu i w lipcu bieżącego roku Paryż ogłosił, iż większość kadry dowódczej EIGS została zabita lub wzięta do niewoli w ramach francuskiej operacji Barkhan, mającej na celu zwalczanie terroryzmu. Al-Sahraoui był najbardziej poszukiwanym dowódcą islamskiej grupy terrorystycznej działającej w północnej Afryce. Zanim utworzył w 2015 r. grupę EIGS był członkiem ruchu politycznego Front Polisario walczącego o przejęcie kontroli rejonu Sahel przez Maroko. Później dołączył do oddziałów Al.-Kaidy działającej w krajach islamskiego Margrebu. W styczniu 2020 r. został uznany przez Francję za wroga nr 1; jego grupa była odpowiedzialna za większość ataków terrorystycznych w Nigrze, Mali I w Burkina Faso. 4 października 2017 r. jego grupa przeprowadziła krwawy zamach w południowo-zachodnim Nigrze; zginęło wówczas czterech amerykańskich żołnierzy. 9 sierpnia 2020 r. Al_Sahraoui rozkazał zamordować sześciu francuskich pracowników humanitarnych i ich nigeryjskiego kierowcę w regionie Kouré na zachód od stolicy Nigru, Niamey.      

W ramach prowadzonej od 2013 r. operacji Barkhan zginęło 57 francuskich żołnierzy. 

Źródło: Marianne/ Ella Micheletti, MM

Aleppo to miasto, które szczególnie wiele wycierpiało ze strony terrorystów z ISIS. Mistrz Adam Bujak uwiecznił tą tragedię na fotografiach, które składają się na przejmujący album: 

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Adam Bujak, ks. Waldemar Cisło

Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich  symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.

 

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.