S.O.S! Pomóżmy siedmiogrodzkim Węgrom! PODPISZ PETYCJĘ

Nasi autorzy

S.O.S! Pomóżmy siedmiogrodzkim Węgrom! PODPISZ PETYCJĘ

Alba Iulia (węg. Gyulafehérvár) – stolica Wschodniego Królestwa Węgier i Księstwa Siedmiogrodu pomiędzy 1542 a 1692  fot. Wikimedia Alba Iulia (węg. Gyulafehérvár) – stolica Wschodniego Królestwa Węgier i Księstwa Siedmiogrodu pomiędzy 1542 a 1692 fot. Wikimedia

Żyjący w Rumunii Węgrzy (Węgierska Rada Narodowa) pragną zwrócić się do Unii Europejskiej z europejską obywatelską inicjatywą. Celem inicjatywy jest doprowadzenie do likwidacji zacofania gospodarczego regionów unijnych zamieszkałych zwarcie przez mniejszości narodowościowe, poprzez odpowiedni rozdział źródeł finansowania. Dotychczas regiony te otrzymywały ze źródeł unijnych mniejsze dotacje, aniżeli inne regiony krajów ich zamieszkania. (obszary oderwane od państwa węgierskiego po I wojnie światowej: Siedmiogród w Rumunii - mieszka tam ponad milion Węgrów, na Słowacji w pasie wzdłuż granicy z Węgrami żyje kilkaset tysięcy Węgrów, na Litwie zwarty obszar okołowileński z polską większością, poza tym Katalonia i ziemia Basków w Hiszpanii, Flandria w Holandii).

Owe regiony geograficzne, zazwyczaj nie posiadają administracyjnych uprawnień. Gospodarczemu ich opóźnieniu tak należałoby zapobiegać i tak należałoby pomagać ich rozwojowi, by jednocześnie odrębności narodowe, etniczne, kulturalne, religijne i językowe nie ulegały pogarszającym zmianom (ze względu na działania asymilacyjne). Przy pomocy pieniędzy unijnych regiony te powinny otrzymać szansę wyjścia z biedy i gospodarczego zacofania tak, aby Polak mógł pozostać Polakiem na Litwie, a Węgier Węgrem w Siedmiogrodzie.

Niniejsza inicjatywa została jednogłośnie poparta w Budapeszcie przez Węgierski Parlament oraz przez wszystkich parlamentarnych rzeczników narodowościowych, w tym również przez Ewę Słabą Rónay, parlamentarnego rzecznika narodowości polskiej, która zwraca się ze szczególną prośbą do Polaków mieszkających na Węgrzech, w Polsce i na Litwie, – przyjaciół Węgrów i Litwinów – by w jak największej liczbie poparli tę inicjatywę swoimi podpisami.

Chcąc, by Unia Europejska została zmuszona do zajęcia się sprawą wyrównującego finansowego wsparcia regionów narodowościowych tak, aby mniejszości narodowe otrzymały prawną tego gwarancję w państwach Unii Europejskiej

należy do 7 maja 2020 roku zebrać

przynajmniej 1.000.000 (milion) podpisów

popierających inicjatywę, z przynajmniej siedmiu

krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski i z Litwy

Inicjatywę obywatelską należy poprzeć na tej stronie internetowej:

https://eci.ec.europa.eu/010/public/#/initiative

 

PANORAMA  SIEDMIOGRODZKA

PANORAMA SIEDMIOGRODZKA

 

Monumentalne malowidło z 1897 r. ukazujące zdobycie Sybinu w 1849 r. przez powstańców węgierskich pod dowództwem polskiego generała Józefa Bema, na którym przedstawiony został również jego adiutant, węgierski poeta romantyczny Sándor Petőfi. Dzieło nie doczekało się stałej ekspozycji jak Panorama Racławicka. Zostało więc pocięte przez malarza na wiele oddzielnych obrazów, które do dziś wędrują po całym świecie.


 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.