Śmiech to zdrowie? Nowy eksperyment potwierdza zależność poczucia humoru i inteligencji

Nasi autorzy

Śmiech to zdrowie? Nowy eksperyment potwierdza zależność poczucia humoru i inteligencji

Nie na darmo popularne porzekadło głosi, że Nie na darmo popularne porzekadło głosi, że "śmiech to zdrowie". zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay Tureccy naukowcy przeprowadzili ostatnio bardzo ciekawy eksperyment: 217 uczniów, którzy wzięli udział w badaniu, zostało poproszonych o podpisanie 10 kolorowych historyjek. Następnie kilkoro ekspertów oceniło poziom humoru obecnego w tych podpisach i ich rzeczowość w relacji do treści zawartej w rysunkach.

Wynikające stąd obserwacje zestawiono z poziomem wiedzy ogólnej i zdolności rozumowania werbalnego dzieci. Przeprowadzający badanie doszli do wniosku, że w 68 proc. przypadków zdolność pisania humorystycznych podpisów była złączona z wyższym niż średnia ilorazem inteligencji.

Profesor Ugur Sak z Uniwersytetu Anadolu, główny autor badania, formułuje w jednym ze swoich artykułów jeszcze inną interesującą tezę: „Podczas gdy humor często jest używany przez dorosłych celem rozerwania się, dzieci używają go przede wszystkim, żeby zostać zaakceptowanymi  przez rówieśników. Co za tym idzie, inna jest natura humoru u dorosłych i u dzieci”. Uczony podkreśla również, że zależność między zdolnością do wymyślania żartów i inteligencją jest bardziej widoczna u dzieci niż u dorosłych. 

Źródło: France Soir/JO

Na rozwój intelektualny dzieci duży wpływ ma także czytanie książek. Polecamy najmłodszym pięknie ilustrowaną historię Misia Wojtka, żołnierza Wojska Polskiego:

Podróże Misia Wojtka

Podróże Misia Wojtka

Artur Guzicki, Henryk Baca

Lubicie misie? Jeśli tak, to poznajcie misia Wojtka. Nie jest to zwykły niedźwiadek. Żył dawno temu, ale był tak sławny, że dzisiaj ma swój pomnik. Pomnik ten stoi w centrum miasta, miś może więc z niego obserwować ludzi. Ale nie tylko tych, którzy codziennie obok niego przechodzą. Oj, nie! Miś Wojtek umie bowiem przenosić się w czasie i odkrywać przeszłość!
Jego życie było bardzo ciekawe. Jako maluch został przygarnięty przez polskich żołnierzy.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.