Śladami świętych: modlitwa, historia i duchowa siła polskiego narodu

Nasi autorzy

Śladami świętych: modlitwa, historia i duchowa siła polskiego narodu

W czasach niepewności społecznej i duchowego poszukiwania głos Kościoła staje się dla wielu ludzi oazą nadziei i wsparcia. W obliczu wyzwań, jakie stoją przed społeczeństwem, abp Stanisław Gądecki, do niedawna Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wzywa do jedności w modlitwie. W inicjatywie modlitewnej o nazwie „Akcja 21:20” zachęca wszystkich do włączenia się w nowennę, która rozpocznie się 16 marca i zakończy 24 marca. 

Nowenna nazwana „Akcją 21:20” ma na celu modlitwę w intencji Ojczyzny, zgody narodowej oraz poszanowania życia ludzkiego. Wszyscy uczestnicy są zachęcani do odmawiania modlitw za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki, dwóch wielkich orędowników Polski. Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że modlitwa włączająca się w te intencje powinna być prowadzona we wspólnotach kościelnych, takich jak kościoły, kaplice, parafie i wspólnoty duszpasterskie.

Modlitwa w ramach nowenny będzie odmawiana zarówno po Apelu Jasnogórskim, jak i po każdej Mszy św. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w modlitwie w kościołach, zachęca się do odmawiania jej indywidualnie w dowolnym momencie dnia. Każdego dnia nowenny uczestnicy będą odczytywać intencje na dany dzień i odmawiać „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” oraz dowolną modlitwę w intencji Ojczyzny, np. autorstwa ks. Piotra Skargi.

Wspominając modlitwę nowennową, warto także zwrócić uwagę na znaczenie postaci świętego Andrzeja Boboli, który jest uznawany za orędownika polskości. Jego życie i męczeńska śmierć stanowią ważny element historii Polski, przypominając o nadrzędnych wartościach duchowych i o potędze modlitwy. W książce Czesława Ryszki pt. „Andrzej Bobola – Orędownik Polskości. Życie, męczeństwo, świętość” czytelnicy mają okazję zgłębić bogate dzieje Polski i poznać postać świętego, który nawet po swej tragicznej śmierci stał się źródłem duchowego przebudzenia dla wielu ludzi. Książka ta nie tylko przywołuje historyczne wydarzenia, ale również stawia pytania o sens życia i o wartość poświęcenia dla wyższych celów.

Tak jak za życia – również po śmierci Bobola się nie poddał. Stwierdzenie to może wydawać się dziwne, ale tylko tym, którzy nie znają losów tego dzielnego księdza i wielkiego patrioty. Książka ta przybliża koleje jego dramatycznego życia oraz późniejszych niezwykłych objawień, które dokonują się po dzień dzisiejszy! Objawienia te związane były (i są) zawsze z intencją ratowania Ojczyzny. Np. w 1819 r. o. Bobola budził nadzieje Polaków, przepowiadając, że po wielkiej wojnie odzyskają niepodległość. Jak wiemy, stało się to faktycznie po I wojnie światowej w 1918 r. Za każdym razem o. Andrzej Bobola, który w 1853 r. został beatyfikowany, a w 1937 r. kanonizowany, jawi się jako orędownik spraw narodowych. Ostatnie zjawienie Męczennika odbyło się 1 maja 2020 r.

Książka jest opowieścią o człowieku niezłomnym, choć pełnym sprzeczności, o świętym, o wielkim orędowniku naszej Ojczyzny w Niebie. Dzieje św. Andrzeja Boboli rzucone zostały na tło historii Rzeczypospolitej, co czyni je szczególnie barwnymi i zarazem pouczającymi. Potrzebujemy dzisiaj mocnego świadectwa wiary płynącego nie z deklaracji, ale przede wszystkim z postawy życia. Na obecne trudne czasy trudno o lepszy wzór, o lepszy przykład dla nas wierzących niż urodzony w Strachocinie św. Andrzej Bobola. Publikacja ta, którą przeczytacie jednym tchem, pomaga w odróżnieniu prawdy od fałszu, dobra od zła, wolności od zniewolenia, tworzenia od niszczenia, kultury życia od cywilizacji śmierci. Opowieść wzbogaca 170 starannie dobranych ilustracji.

Przekaz zawarty w modlitwie nowennowej „Akcja 21:20” i historia świętego Andrzeja Boboli składają się na bogactwo duchowe, które może być inspiracją dla wszystkich szukających oparcia i nadziei w obliczu trudności współczesnego świata. Poprzez modlitwę i refleksję nad przykładem świętych, społeczność wierzących może odnaleźć siłę i zachować wiarę w dobro i wartości, które są fundamentem polskiej kultury i tradycji.

Promocja trwa od 14.03.2024 r. do 01.04.2024 r. 

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Czesław Ryszka

Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.