Skutek Kościoła otwartego: rekordowa liczba odejść wiernych w diecezji Monachium.
W 2019 r. doszło do największej jak do tej pory fali odejść z Kościoła w diecezji Monachium i Fryzyngi; w samym Monachium na ten krok zdecydowało się 10 744 katolików. Jak wynika z danych udostępnionych przez monachijski Urząd Statystyczny niemieckojęzycznemu serwisowi Catholic News Agency, po raz pierwszy została przekroczona liczba 10 tys. wystąpień, co daje wzrost o jedną piątą w porównaniu do poprzedniego roku; dotychczasowy rekord wynosił 9010 wystąpień i miał miejsce w 1992 r. Wzrost o 20 procent w stosunku do tej ostatniej cyfry przedstawia nową eskalację liczby odejść z Kościoła, wzrastającej od lat 60.
Według niedawnej ankiety przeprowadzonej przez Bayerischer Rundfunk monachijscy katolicy, którzy w 2019 r. zdecydowali się wystąpić z Kościoła, uczynili to z różnych powodów. Najczęściej podawaną motywacją było nie tyle odejście od wiary, co konieczność płacenia podatku na Kościół (wynoszącego 9 proc. podatku dochodowego), który jest dyskusyjny także wśród niemieckich biskupów. Kolejną przyczyną wymienioną przez ankietowanych było „wyobcowanie” Kościoła, a następną – jego postępowanie w związku z kryzysem wywołanym występowaniem pedofilii i tuszowaniem jej przypadków.
Dokładna liczba osób, które wystąpiły z Kościoła w całej Górnej Bawarii – której obszar obejmuje diecezja Monachium – nie jest znana. Już w marcu Bayerischer Rundfunk podawał, że w całym kraju związkowym liczba wystąpień odnotowanych w 2019 r. będzie wyższa o około jedną piątą. W obliczu spadku wpływów z podatku kościelnego diecezji Monachium, dotychczas finansowo silnej, grożą dalsze straty. Arcybiskup Monachium, kard. Reinhard Marx, po swojej zaskakującej rezygnacji z funkcji przewodniczącego niemieckiego Episkopatu w lutym bieżącego roku, ogłosił, że będzie miał teraz więcej czasu dla swojej diecezji. Niedawno opublikował nową książkę, której tematem jest wolność.
Papież Franciszek już w 2015 r. ostrzegł niemieckich biskupów przed masowym zanikiem wiary w kraju i wezwał ich, przy okazji ich wizyty w Rzymie, do ewangelizacji własnej ojczyzny. Szczególnie polecił ich uwadze sakrament spowiedzi, który, według jego słów, „zanikł w wielu miejscach”. Dlatego poprosił biskupów niemieckich na piśmie, aby „ten sakrament, tak ważny dla odnowy duchowej, był bardziej uwzględniany w planach duszpasterskich diecezji i parafii”. Ponownie zwrócił się do Kościoła w Niemczech w czerwcu 2019 r. – tym razem poprzez list do wszystkich katolików w Niemczech. Po raz kolejny wezwał w nim do nawrócenia, modlitwy i postu w obliczu „erozji” i „zaniku wiary” w ich kraju oraz do głoszenia Ewangelii. Papież wyraźnie krytykował kontrowersyjny proces tzw. „Drogi Synodalnej”. Również nuncjusz apostolski w jasnych słowach ostrzegał niemieckich biskupów.
Źródło: CNA Deutsch, AM
W 80 podróży dookoła świata
Czy 80 podróży wystarczy, by zwiedzić cały świat? Tego nie wiemy, ale z pewnością jest to wystarczająca ilość ekspedycji, by okrążyć naszą piękną Ziemię i bliżej jej się przyjrzeć. Właśnie o takich niezwykłych podróżach opowiada ta porywająca książka. Przypomina ona ponadto, że świat czeka, byśmy go odkryli – dla siebie.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.