Simpsonowie ocenzurowani w Chinach. Pekin w dalszym ciągu kłamie na temat masakry na placu Tiananmen

Nasi autorzy

Simpsonowie ocenzurowani w Chinach. Pekin w dalszym ciągu kłamie na temat masakry na placu Tiananmen

Spalony samochód na jednej z ulic Pekinu, kilka dni po wydarzeniach na placu Tiananmen . Fot. by Daiwenchen - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=91167066 Spalony samochód na jednej z ulic Pekinu, kilka dni po wydarzeniach na placu Tiananmen . Fot. by Daiwenchen - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=91167066 Epizod znanego serialu, w którym kreskówkowa rodzina zwiedza plac Tiananmen, został wyrzucony z kanału streamingowego Disneya dostępnego w Hong Kongu. Brakujący odcinek to kolejny przykład na to, jak cenzura w stylu chińskim staje się normą dla międzynarodowego koncernu, który chce zarabiać w Państwie Środka.

Hongkońska wersja Disney+ zaczęła nadawać w tym miesiącu. Odcinek 12 z 16 sezonu, który został wyemitowany po raz pierwszy w 2005 roku, przedstawia rodzinę Simpsonów udającą się do Chin w celu zaadoptowania dziecka. Zwiedzają oni między innymi plac Tiananmen, miejsce brutalnego stłumienia studenckich protestów w czerwcu 1989 roku.

W kreskówce widać na placu znak, który zawiera napis „W tym miejscu w 1989 roku nic się nie stało” – jest to aluzja do chińskiej polityki wypierania z pamięci tego, co się wydarzyło na placu. Kulisy postępowania koncernu nie są jednak dokładnie znane – być może była to tylko autocenzura.

Do niedawna Hong Kong cieszył się znaczącym poziomem artystycznej i politycznej wolności w porównaniu do pozostałych obszarów Chin. Teraz jednak władze dokonują zupełnej transformacji systemu prawnego w mieście.

Cenzorzy coraz częściej nakazują reżyserom dokonywanie cięć i odmawiają pozwolenia na emisję niektórych filmów. W ostatnim tygodniu mianowana przez Pekin szefowa administracji Hong Kongu, Carrie Lam, obiecała „aktywnie wypełniać przeoczenia” w sieci internetowej i wdrażać nowe regulacje odnoszące się do „fake newsów”.

Cenzura nie jest jeszcze dopięta na ostatni guzik i inne platformy streamingowe udostępniają jeszcze treści „nieprawomyślne”. Przykładem jest Netflix, który w Specjalnym Okręgu Administracyjnym Hongkongu dalej wyświetla odcinek serialu animowanego South Park, pod koniec którego jeden z bohaterów kończy w chińskim obozie pracy. Przez większość epizodu pod lupę brana jest obłuda amerykańskich koncernów stosujących reguły chińskiej cenzury – wszystko dla większych zysków.

Źródło: AFP, The Guardian, JO

Jaka przyszłość czeka naszą cywilizację? Odpowiedzi poszukuje w swojej książce prof. Wojciech Roszkowski:

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

 

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.