Sensacyjne odkrycie odizolowanego plemienia w Ameryce Południowej: jak zanieść tym ludziom nowinę o Chrystusie?

Nasi autorzy

Sensacyjne odkrycie odizolowanego plemienia w Ameryce Południowej: jak zanieść tym ludziom nowinę o Chrystusie?

Zdjęcia lotnicze fragmentu boliwijskiej części Amazonii; plemię Massaco mieszka w obszarze granicznym między Boliwią a Brazylią. Fot. Jonathan Lewis, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons. Zdjęcia lotnicze fragmentu boliwijskiej części Amazonii; plemię Massaco mieszka w obszarze granicznym między Boliwią a Brazylią. Fot. Jonathan Lewis, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons. W Wigilię Bożego Narodzenia została przekazana do wiadomości publicznej sensacyjna informacja, która w dzisiejszych czasach wydaje się wręcz nieprawdopodobna: w puszczy amazońskiej na terenie granicznym pomiędzy Brazylią a Boliwią odkryto społeczność plemienną żyjącą jak do tej pory w całkowitym odizolowaniu od współczesnej cywilizacji; plemię zostało nazwane „Massaco”. Początkowo jedynym śladem istnienia tego rodzaju społeczności były wydeptane w puszczy wąskie ścieżki czy też pozostałości prymitywnych narzędzi, nie było jednak żadnego konkretnego dowodu. Dopiero użycie przez antropologów zdalnie sterowanych kamer pozwoliło na zarejestrowanie pierwszych obrazów z życia tej społeczności; pozwoliły one stwierdzić, że są to osoby żyjące w harmonii z naturą, unikające jakichkolwiek kontaktów z zewnątrz.

W związku z odkryciem od razu pojawiło się fundamentalne pytanie dla chrześcijan: w jaki sposób należałoby dokonać ewangelizacji tych ludzi i jak zanieść im Dobrą Nowinę o Chrystusie? Że należy to zrobić, nie ulega wątpliwości („Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”, Mt 28,19), należy jednak pamiętać, że nawiązanie z nimi kontaktu jest obciążone sporym ryzykiem. Pierwszą kwestią są sprawy związane ze zdrowiem; ludzie żyjący w izolacji najprawdopodobniej nie posiadają przeciwciał przeciwko chorobom, które choć niegroźne dla osób żyjących w cywilizowanym świecie, dla nich mogą okazać się zabójcze; znane są w historii przypadki zdziesiątkowania tubylczych plemion przez choroby przywleczone przez Europejczyków. Nic także nie wiemy o ich wierzeniach – w jaki zatem sposób powiedzieć im o Chrystusie, żeby ich do Niego nie zniechęcić, nawet jeśli uda się nawiązać porozumienie?

Pozostaje także kwestia zetknięcia się ze wszystkimi negatywnymi aspektami naszej cywilizacji – np. ze zjawiskiem konsumpcjonizmu, permanentnym stresem czy też z zatruciem środowiska. Jeśli nawiążemy z nimi kontakt, ukrycie tego wszystkiego przed nimi będzie niemożliwe; pytanie, jak w tym kontekście osoby żyjące dotąd w izolacji od tych negatywnych zjawisk przyjmą prawdę o Chrystusie, widząc, jak wyglądają negatywne aspekty życia tych, którzy Go wyznają?

W końcu należy zadać pytanie o bezpieczeństwo misjonarzy – jak wiadomo, przypadki brutalnych mordów dokonywanych na ewangelizatorach nie należały do rzadkości, choć wielu było takich, którzy dla Chrystusa mieli odwagę narażać życie. I nie jest to wyłącznie sprawa zamierzchłej historii, jak pokazuje tragicznie zakończona misja ewangelizacyjna młodego Amerykanina Johna Allena Chau na odizolowaną wyspę North Sentinel, zamieszkaną przez plemię, którego członkowie reagują skrajną agresją na każdą próbę kontaktu, zabijając każdego, kto znajdzie się na wyspie. Nie inaczej było w przypadku Johna, któremu za pierwszym razem udało się uciec przed zabójczymi strzałami do łodzi i odpłynąć na bezpieczną odległość, jednak kiedy powrócił na wyspę, natychmiast został zamordowany. Są to wydarzenia z 2018 r. Nowo odkryta społeczność nie wydaje się agresywna, jednak nie wiadomo, jak te osoby mogą zareagować na obecność „obcych”.

Pojawiają się także głosy o pozostawieniu „dobrych dzikusów, żyjących w zgodzie z naturą zgodnie z koncepcją Rousseau” w spokoju i „uszanowania ich pierwotnej niewinności” – to jednak jest sprzeczne z nauczaniem o Chrystusie.

W jaki zatem sposób mamy szansę przekazać im prawdę o Nim?     

Źródło: Tribune Chrétienne/Philippe Marie, MM 

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki umacniające nas w wyznawaniu katolickiej wiary:

Dekalog

Dekalog

ks. Waldemar Chrostowski

Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.

AUDIOBOOK Dzienniczek św. Siostry Faustyny - czytany przez Halinę Łabonarską

AUDIOBOOK Dzienniczek św. Siostry Faustyny - czytany przez Halinę Łabonarską

Halina Łabonarska


„Dzienniczek” św. Siostry Faustyny to najczęściej tłumaczone polskie dzieło na świecie, ale przede wszystkim to perełka literatury mistycznej. Jest to lektura, która człowieka autentycznie zmienia i dotyka w samej duszy. Bóg każdemu z nas pokazuje drogę do świętości, ale z Siostrą Faustyną obcował bezpośrednio i bezpośrednio do niej przemawiał.

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

Karl Keating

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

Nauczanie wolnego narodu. Wyd. II 2024

Nauczanie wolnego narodu. Wyd. II 2024

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

Na progu transformacji ustrojowej, podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r., Papież dobitnie zwracał uwagę, że prawdy Dekalogu są fundamentalne, że jedynie za nimi należy podążać, a nie ulegać fascynacji bardzo szkodliwymi nowinkami światopoglądowymi.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.