Sędzia unieważnia przepis Trumpa chroniący lekarzy i pielęgniarki przed zmuszaniem do aborcji

Nasi autorzy

Sędzia unieważnia przepis Trumpa chroniący lekarzy i pielęgniarki przed zmuszaniem do aborcji

 

Sędzia Paul Engelmayer orzekł 6 listopada, że administracja Trumpa nie może egzekwować przepisu chroniącego pracowników służby zdrowia przed zmuszaniem ich do udziału w aborcji, twierdząc, że jest to „niekonstytucyjne”.

W maju amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) sfinalizował przepis, który „gwarantuje, że HHS wdraża pełny zestaw narzędzi odpowiednich do egzekwowania” przepisów prawa, które zwalniają pracowników opieki zdrowotnej z „obowiązku zapewnienia, uczestnictwa, opłacania, kierowania na zabiegi takie jak aborcja, sterylizacja lub wspomagane samobójstwo”. Dwadzieścia trzy stany i gminy USA zaskarżyły go, co doprowadziło do obecnego orzeczenia, jak podaje Reuters. W swoim orzeczeniu Engelmayer nie potwierdził wszystkich proaborcyjnych skarg przeciwko przepisowi, ale ostatecznie unieważnił go, zgadzając się z twierdzeniami, że niedopuszczalnie „stawia działające wstecz i dwuznaczne warunki otrzymywania funduszy federalnych” i wprowadza „niedopuszczalny przymus” wobec państwa i samorządów, które miałyby za zadanie egzekwowanie go jako warunku przyznawania funduszy federalnych.

Sędzia przyznał, że „przepisy o sumieniu” prawa federalnego „uznają i chronią niezaprzeczalnie ważne prawa”, i podkreślił, że jego orzeczenie „pozostawia HHS swobodę rozważania i promowania zasad rządzących tymi przepisami”. Oparł jednak swoją decyzję głównie na podstawach technicznych, twierdząc, że ten konkretny przepis jest „pełen rażących wad prawnych”. Administracja Trumpa nie od razu skomentowała orzeczenie, ale oczekuje się, że wniesie apelację.

Źródło: Life Site News

  PAKIET 2x Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

PAKIET 2x Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

 

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.