Sąd skazał autora hasła w Wikipedii. Opisywany na portalu kompozytor upomniał się o swoje prawa

Nasi autorzy

Sąd skazał autora hasła w Wikipedii. Opisywany na portalu kompozytor upomniał się o swoje prawa

Fot. Pixabay Fot. Pixabay Sąd rejonowy w Koblencji (Niemcy) skazał wieloletniego autora haseł w Wikipedii na zapłacenie 8.000 euro odszkodowania islandzkiemu kompozytorowi, ponieważ ten ostatni nie tylko poczuł się urażony treścią poświęconego mu artykułu, ale także wykazał jego namacalne negatywne skutki związane z pozycją Wikipedii w wyszukiwarkach. Ponadto pozwany ponosi koszty prawne w wysokości kilku tysięcy euro. Jednak wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Jak stwierdzono, wikipedysta noszący pseudonim „Feliks” miał na celu przede wszystkim sprawienie, by powód wyglądał na nieprawdopodobnego teoretyka spiskowego. Opisał Islandczyka jako „głównego przedstawiciela antysyjonizmu”. W związku z kilkoma artykułami na temat sankcji wobec Iraku, autor Wikipedii zasugerował, że kompozytor był bliski dyktatorowi Saddamowi Husajnowi. Kwestionował także kwalifikacje zawodowe muzyka. Napisał na przykład, że jednego z jego utworów nigdy nie wykonano lub że w międzyczasie zajął się on komponowaniem utworów ćwiczeniowych dla dzieci. Sąd stwierdził, że wszystkie te informacje były fałszywe lub wprowadzające w błąd.

Sędzia uznał to za naruszenie ogólnych dóbr osobistych i przyjął, że autor Wikipedii działał umyślnie. Już w przeszłości „Feliks” zwrócił na siebie uwagę z powodu jednostronnych opracowań poruszanych tematów, którymi zajmował się również sąd okręgowy w Hamburgu. Chociaż całkowicie neutralny artykuł w Wikipedii nie jest możliwy, „Feliks” „odszedł od normy obiektywizmu w istotny sposób” i użył encyklopedii jako swego rodzaju „pręgierza za przekonania”, zgodnie z wyrokiem sądu w Hamburgu, z którego szczegółowo cytował sąd rejonowy w Koblencji. W związku z tym sąd w Koblencji wyszedł poza roszczenie o odszkodowanie w wysokości co najmniej 5000 euro.

Decyzja trafiła teraz na strony dyskusyjne Wikipedii. Niektórzy wikipedyści wzywają do natychmiastowego zakazania kontrowersyjnego autora, ponieważ rażąco zlekceważył on zasady Wikipedii. Inni przyjmują postawę obronną, kategorycznie odrzucając zewnętrzny nacisk na encyklopedię. Jeszcze inni szukają nowego kompromisowego rozwiązania: dostosowana teraz wersja artykułu jest zbyt bezkrytyczna i kreuje zbyt pozytywny wizerunek Islandczyka. Kompozytor był bowiem członkiem grupy koncertowej, która w 2012 roku złożyła kontrowersyjną wizytę ówczesnemu prezydentowi Iranu Mahmudowi Ahmadineżadowi.

Źródło: Der Spiegel/Torsten Kleinz, AM

Lekarstwem na zalew trudnych do zweryfikowania treści, jakie serwuje nam internet, jest piękna i mądra książka. Na przykład historia naszego rodzimego kompozytora wielkiego formatu: 

Moniuszko. Powieść biograficzna

Moniuszko. Powieść biograficzna

 

Stanisław Moniuszko (1819–1872), herbu Krzywda, nie bez powodu nazywany jest ojcem polskiej opery narodowej, choć duchem patriotycznym przesiąknięta była cała jego twórczość, także liczne pieśni, kantaty, operetki, utwory symfoniczne.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.