Rząd Luksemburga milczy w sprawie przywrócenia Mszy św.

Nasi autorzy

Rząd Luksemburga milczy w sprawie przywrócenia Mszy św.

Na obszarze Luksemburga, podobnie jak w innych krajach europejskich, od 11 maja zostały zniesione niektóre ograniczenia związane z epidemią COVID-19 – ponownie otwarto szkoły, sklepy oraz zakłady fryzjerskie. Rząd milczy jednak w sprawie możliwości powrotu do publicznego sprawowania Mszy św., mimo iż władze kościelne przedstawiły 6 maja koncepcję środków ostrożności. Nie doczekały się jednak odpowiedzi ze strony szefa rządu (i jednocześnie ministra kultury) Xaviera Bettela; jedyną informacją, jaką udało się uzyskać, jest to, że dokument został przekazany ministerstwu zdrowia. Z jego strony wiadomo tylko, że wydarzenia kulturalne, społeczne, świąteczne i sportowe odbywające się w pomieszczeniach są zabronione do odwołania.

Arcybiskup Luksemburga kard. Jean-Claude Hollerich odniósł się do tej sprawy 17 maja podczas niedzielnej Mszy św. transmitowanej na żywo przez radio oraz internet. „Myślę, że jesteśmy rządowi całkowicie obojętni. To mnie rozczarowuje i gniewa”. W swoim wystąpieniu kard. Hollerich zwrócił uwagę na to, że wolność religijna jest prawem człowieka. Wspomniał też, że próbował skontaktować się z premierem, jednak bezskutecznie; sam otrzymuje od wiernych listy i emaile w tej sprawie, a także bywa pytany na ulicy o powrót Mszy św. „Jestem tym wiernym winien odpowiedź”. Niedzielna wypowiedź kardynała również nie spotkała się z reakcją władz.

Zakaz sprawowania Mszy św. jest tym dotkliwszy, że arcybiskupstwo Luksemburga świętuje wiosną tego roku 150. rocznicę swojego założenia; planowane obchody musiały zostać przesunięte, a część imprez odwołana, podobnie jak pielgrzymka do Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w luksemburskiej katedrze.

Źródło: katholisch.de

                       PAKIET MARYJNY 2

PAKIET MARYJNY 2

 

PAKIET książek Maryjnych na maj - Totus Tuus + Lourdes. Stolica cudów - zamiast za 202,95 zł oferujemy te dwie książki w cenie 119 zł!
PAKIET zawiera tytuły:
1. "Totus Tuus" - album autorstwa Adama Bujaka i ks. Jana Machniaka. 


Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks.

 

Komentarze (0)

 • Podpis:
  E-mail:
 • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.