Rząd Luksemburga milczy w sprawie przywrócenia Mszy św.
Na obszarze Luksemburga, podobnie jak w innych krajach europejskich, od 11 maja zostały zniesione niektóre ograniczenia związane z epidemią COVID-19 – ponownie otwarto szkoły, sklepy oraz zakłady fryzjerskie. Rząd milczy jednak w sprawie możliwości powrotu do publicznego sprawowania Mszy św., mimo iż władze kościelne przedstawiły 6 maja koncepcję środków ostrożności. Nie doczekały się jednak odpowiedzi ze strony szefa rządu (i jednocześnie ministra kultury) Xaviera Bettela; jedyną informacją, jaką udało się uzyskać, jest to, że dokument został przekazany ministerstwu zdrowia. Z jego strony wiadomo tylko, że wydarzenia kulturalne, społeczne, świąteczne i sportowe odbywające się w pomieszczeniach są zabronione do odwołania.
Arcybiskup Luksemburga kard. Jean-Claude Hollerich odniósł się do tej sprawy 17 maja podczas niedzielnej Mszy św. transmitowanej na żywo przez radio oraz internet. „Myślę, że jesteśmy rządowi całkowicie obojętni. To mnie rozczarowuje i gniewa”. W swoim wystąpieniu kard. Hollerich zwrócił uwagę na to, że wolność religijna jest prawem człowieka. Wspomniał też, że próbował skontaktować się z premierem, jednak bezskutecznie; sam otrzymuje od wiernych listy i emaile w tej sprawie, a także bywa pytany na ulicy o powrót Mszy św. „Jestem tym wiernym winien odpowiedź”. Niedzielna wypowiedź kardynała również nie spotkała się z reakcją władz.
Zakaz sprawowania Mszy św. jest tym dotkliwszy, że arcybiskupstwo Luksemburga świętuje wiosną tego roku 150. rocznicę swojego założenia; planowane obchody musiały zostać przesunięte, a część imprez odwołana, podobnie jak pielgrzymka do Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w luksemburskiej katedrze.
Źródło: katholisch.de
PAKIET MARYJNY 2
PAKIET książek Maryjnych na maj - Totus Tuus + Lourdes. Stolica cudów - zamiast za 202,95 zł oferujemy te dwie książki w cenie 119 zł!
PAKIET zawiera tytuły:
1. "Totus Tuus" - album autorstwa Adama Bujaka i ks. Jana Machniaka.
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.