Rasizm wymierzony w białe osoby przybiera na sile; 80 proc. białych Francuzów obawia się o swoje życie
Według opublikowanego przez CNews raportu aż 80 proc. białych Francuzów obawia się o swoje życie. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Otóż... nasilające się akty rasizmu wobec białych obywateli Republiki Francuskiej. Jak podaje CNews, na pytanie „Czy w poszczególnych społecznościach francuskich mamy do czynienia z aktami rasistowskimi wobec białych?” tylko 19 proc. pytanych odpowiedziało, że „nie”; 1 proc. wstrzymał się od odpowiedzi. Kwestia rasizmu wymierzonego w białych ponownie stała się przedmiotem debaty publicznej we Francji po niedawnej dymisji Borisa Venona, mera miasta Mureaux (region Île-de-France) – okazało się, że podczas trwania jego kadencji miało miejsce ponad 11 aktów agresji wobec białych mieszkańców miasta, którzy doświadczyli m.in. grożenia śmiercią, jak również „wyzwisk o treści rasistowskiej”, a także „homofobicznej”. Były mer przekazał także, iż „wszyscy biali wyprowadzili się z miasta; mieszkają teraz na wsiach pod Mureaux”; wśród ofiar, które doświadczyły ataków na tle rasistowskim, był także sam mer – kilkakrotnie grożono mu śmiercią.
Jak wynika z sondażu opublikowanego przez CNews, zjawisko rasistowskich zachowań wymierzonych w białe osoby przybrało na sile. Jak się okazuje, rasistowskie ataki mają także podłoże polityczne: najczęściej doświadczyli ich zwolennicy prawicowych partii: Reconquête!, le Rassemblement national (Zgromadzenie Narodowe; do 2018 „Front Narodowy”), wśród których aż 92 proc. odpowiedziało, że doświadczyło osobiście lub słyszało o aktach przemocy na tle rasistowskim wymierzonych w białych. Wśród zwolenników założonej przez Emmanuela Macrona partii Renaissance (La République En Marche) na pytanie na temat doświadczenia rasizmu twierdząco odpowiedziało 83 proc., podczas gdy wśród zwolenników partii France Insoumise twierdząco odpowiedziało 39 proc., z kolei 76 proc. zwolenników partii Zielonych uważa, że rasizm wymierzony w białych istnieje i jest niebezpiecznym zjawiskiem.
Jednak, jak przypomina socjolog Éric Fassin, sam termin „rasizm” w odniesieniu do białych osób nie został jak do tej pory odnotowany w naukach socjologicznych, ponieważ „rasizm” definiuje się jako „systemową dyskryminację równoznaczną z degradacją społeczną, czyli np. dyskryminacja w zatrudnianiu, w przyznawaniu mieszkań socjalnych czy nawet kontrola twarzy”, a tego, według specjalistów, nie doświadczają osoby o białej skórze.
Źródło: CNews; Valeurs Actuelles, MM
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.