Przypomnieć Europie jej chrześcijańską tożsamość. Nowa książka prof. Grzegorza Kucharczyka – „Katedra i uniwersytet” - już dostępna!
Katedra i uniwersytet – dwa największe ściśle ze sobą powiązane osiągnięcia chrześcijańskiej cywilizacji europejskiej, działające wspólnie na rzecz „ładu mądrości”, jak pięknie mówił Jan Paweł II, przez całe stulecia były symbolami tożsamości Europy, wyrażając także idealną harmonię pomiędzy wiarą i rozumem. Znakomity pisarz i publicysta prof. Grzegorz Kucharczyk z właściwą sobie erudycją prowadzi nas przez fascynującą historię katedr i uniwersytetów europejskich, udowadniając, iż na przestrzeni wieków, a szczególnie w dzisiejszych burzliwych czasach, kryzys wiary zawsze wiązał się z kryzysem rozumu.
Autor odważnie rozprawia się z pseudonaukowymi prądami ukierunkowanymi na odebranie katolicyzmowi zasług dla rozwoju myśli i nauki europejskiej – najczęściej na rzecz islamu lub utworzonej przez współczesne trendy fałszywej „naukowej supremacji Afryki”. Przypomina wspaniałe postacie europejskiego katolicyzmu, takie jak św. Benedykt z Nursji, św. Albert Wielki czy też św. Tomasz z Akwinu – najwybitniejsze umysły często dziś niesłusznie lekceważonego średniowiecza. Nie mogło, rzecz jasna, zabraknąć odwołań do nauczania św. Jana Pawła II – najwspanialszego erudyty i autorytetu moralnego milionów osób na całym świecie, tak bardzo dziś atakowanego przez przedstawicieli pseudopostępowych trendów. Pojawia się także niezapomniana postać Prymasa Tysiąclecia, którego spuścizna również pozostaje zadziwiająco aktualna...
Pisarz wyjaśnia nam także, w jaki sposób działa mechanizm barbarzyństwa rewolucji zwracającego się zawsze przeciwko wierze i rozumowi, zwłaszcza wówczas, gdy ten ostatni stanowi sztandarowe hasło ruchu rewolucyjnego. Nie zabrakło też błyskotliwego rozprawienia się z głośnym ostatnio ruchem „Black Lives Matter”, cynicznie wykorzystującym historyczną tragedię ciemnoskórych niewolników dla tworzenia skrajnie agresywnych i niebezpiecznych idei. Prof. Kucharczyk przypomina także, jaki los spotkał zachodnioeuropejskich i amerykańskich uczonych, którzy mieli odwagę mówić prawdę i sprzeciwiać się pseudonaukowym neomarksistowskim trendom. Jaki los czeka cywilizację europejską? Autor nie ukrywa, że przed Polską nadal stoi wielkie dziejowe wyzwanie przypomnienia Europie jej chrześcijańskich korzeni...
Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji
Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.