Przerażający raport ONZ i UNICEFu: ponad 160 milionów dzieci jest zmuszanych do ciężkiej pracy
Dziewczynki pracujące w fabryce cegieł w Nepalu, fot. autorstwa Krish Dulal - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17450228 Zjawisko zmuszania dzieci do ciężkiej pracy, powszechne w XIX w. i na początku poprzedniego stulecia niestety przybrało na sile w XXI w. Każdego dnia miliony dzieci na całym świecie ryzykują utratę zdrowia i życia, nierzadko też są narażone na fizyczną przemoc ze strony swoich „pracodawców”. Światowa pandemia koronawirusa przyczyniła się do zintensyfikowania wykorzystywania dzieci. Według najnowszego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF i Międzynarodowej Organizacji Pracy na początku 2020 r. ponad 160 milionów dzieci na całym świecie było zmuszanych do pracy; to o ponad 8,4 miliona więcej niż w ostatnich czterech latach.
Jeśli progrozowany wskaźnik pauperyzacji społeczeństw spowodowany pandemią COVID-19 wzrośnie, kolejne 9 milionów dzieci będzie zmuszonych do podjęcia pracy jeszcze w tym roku. „Jeżeli ochrona socjalna pozostanie na dotychczasowym poziomie z powodu cięć oszczędnościowych i innych czynników, sytuacja dzieci na całym świecie znacznie się pogorszy; oznacza to, że do końca 2022 r. liczba dzieci zmuszonych do podejmowania pracy wzrośnie o kolejne 46 milionów”, zaznaczyła w prezentowanym raporcie Claudia Cappa, statystyk UNICEFU. Według tego samego raportu obejmującego także stan rzeczy z ostatnich czterech lat wśród ciężko pracujących nieletnich większość stanowią dzieci od 5 do 11 lat. Tendencja wzrostowa tego karygodnego zjawiska rozpoczęła się jeszcze przed „wywróceniem do góry nogami” światowej gospodarki przez pandemię koronawirusa. Od 2000 do 2016 r. ponad 94 miliony dzieci pracowało przymusowo.
W momencie rozprzestrzenienia się koronawirusa i wywołania przez niego światowego kryzysu zdrowotnego i ekonomicznego co dziesiąte dziecko było zmuszane do pracy. ONZ przewiduje, że sytuacja znacznie się pogorszy, jeśli natychmiast nie zostaną wdrożone projekty mające na celu niesienie pomocy zubożałym rodzinom: „Przegrywamy w tym momencie walkę z procederem wykorzystywania dzieci do pracy, a światowy kryzys cały czas działa na szkodę dzieci”, mówi Henrietta Fore, dyrektor generalny UNICEFU. „Mamy drugi rok odosobnienia, zamknięcia szkół, wstrząsu ekonomicznego i zadłużeń budżetów narodowych; rodziny na całym świecie często są zmuszane do dramatycznych wyborów”, dodaje szefowa UNICEFU.
W większości przypadków do pracy wykorzystywani są chłopcy; 97 milionów spośród pracujących nieletnich z całej liczby 160 milionów było płci męskiej. Bardzo wzrosła także liczba dzieci pomiędzy 5 a 17 rokiem życia, które wykonują niebezpieczną pracę, grożącą stałym uszczerbkiem na zdrowiu i śmiercią, nie mówiąc już o całkowitym uniemożliwieniu podjęcia nauki. Do niebezpiecznych prac zalicza się m.in. praca w kopalniach, praca przy łowieniu ryb, a także praca w wymiarze 43 godzin tygodniowo i więcej, co całkowicie uniemożliwia edukację.
Według wspomnianego raportu na początku 2020 r. 79 milionów dzieci wykonywało niebezpieczne prace. 70% zmuszanych do pracy dzieci jest wykorzystywanych do prac w rolnictwie, 20% w sektorze handlu i usług, natomiast 10% pracuje w fabrykach.
Źródło: Le Monde, MM
Jaka przyszłość czeka cywilizację, która swoją wielkość buduje na cierpieniu najbardziej bezbronnych? Odpowiedzi poszukuje w kontynuacji bestsellerowego "Roztrzaskanego lustra" prof. Wojciech Roszkowski:
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.