Prezydent Tajwanu w liście do papieża Franciszka: dialog z Chinami niemożliwy

Nasi autorzy

Prezydent Tajwanu w liście do papieża Franciszka: dialog z Chinami niemożliwy

Tsai Ing-wen i Papież Franciszek Fot. Wikimedia Tsai Ing-wen i Papież Franciszek Fot. Wikimedia

Nowo wybrana na drugą kadencję prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen napisała 21 stycznia list otwarty do papieża Franciszka. Nawiązuje w nim do słów orędzia Ojca Świętego na 53. Światowy Dzień Pokoju: „Musimy dążyć do prawdziwego braterstwa opartego na wspólnym pochodzeniu od Boga, braterstwa realizowanego w dialogu i wzajemnym zaufaniu”. Tajwańska polityk zwraca uwagę na niemożność dialogu w niektórych przypadkach, przedstawiając relacje pomiędzy swoim krajem a Chinami: „Zawsze zgadzaliśmy się z ideałem pokoju Waszej Świątobliwości i mamy nadzieję na pokojowe rozwiązanie sporów po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej. Jednakże na przeszkodzie stoją ogromne wyzwania. (…) Problem tkwi w tym, że Chiny nie rezygnują z pragnienia dominacji nad Tajwanem. Nadal podważają jego demokrację, wolność i prawa człowieka, grożąc siłami wojskowymi oraz realizując kampanie dezinformacyjne, cyberataki i manewry dyplomatyczne”. Na podstawie tekstu orędzia komentuje też ostatnie działania Chin wobec Tajwanu: „Władze wysyłają uzbrojoną policję w celu strzelania gazem łzawiącym oraz tłumienia [demonstracji] i aresztowania osób wyrażających pragnienie dążenia do demokracji i praw człowieka; celebrytom internetowym lub sportowcom grozi wypowiedzenie umów lub zakaz uczestnictwa w zawodach, gdy zabierają głos w obronie wolności słowa; wyznawcy [różnych] religii stoją w obliczu zatrzymania i prześladowania przez funkcjonariuszy bezpieczeństwa publicznego, gdy zgodnie ze swoim sumieniem odmawiają podpisania dokumentów w celu dołączenia do organizacji, która narusza ich doktryny religijne –wszystko to stanowi to, co Wasza Świątobliwość określa w swoim przesłaniu jako nadużycie władzy, i odzwierciedla różnicę postrzeganą jako przeszkodę. Rzeczywiście [te działania] służą jedynie podsycaniu konfliktów ”.

Stolica Apostolska jest jednym z nielicznych państw, które uznają odrębność Tajwanu. Według byłego ambasadora Kanady w Chinach Davida Mulroneya list pani prezydent jest „pełen szacunku, szczery i bardzo na czasie”. „Przekładając to na terminologię chrześcijańską, pani prezydent bardzo uprzejmie prosi Ojca Świętego, aby odczytał znaki czasu, aby zobaczył Chiny takimi, jakie są, a nie takimi, jakie byśmy sobie życzyli”. Mulroney uważa, że ​​Chiny nadal stanowią egzystencjalne zagrożenie dla Tajwanu i wykorzystują swoją siłę militarną, aby zastraszyć jego obywateli. „Na Tajwanie istnieje uzasadniona obawa, że ​​bliższe stosunki między Watykanem a Pekinem mogą dodatkowo izolować wyspę pod względem dyplomatycznym, co zagroziłoby zarówno jej autonomii, jak i demokracji” - stwierdził, dodając, że nie jest to nierealne. „Przesłanie pani prezydent jest przypomnieniem, że dialog Watykan-Chiny rozbrzmiewa w całym regionie, w którym Chiny dążą do dominacji, i apelem, aby Kościół mówił i działał odważnie, używając swojego głosu do promowania pokoju i prawdziwej wolności człowieka”.

Źródło: Life Site News

Wołam o pokój. Pielgrzymka Ojca Świętego do Azerbejdżanu i Bułgarii

Wołam o pokój. Pielgrzymka Ojca Świętego do Azerbejdżanu i Bułgarii

Jan Paweł II, Arturo Mari

„Dopóki mi głosu starczy, dopóty wołał będę: pokój w imię Boże!" – usłyszeliśmy podczas pielgrzymki do dalekiego Azerbejdżanu. I po raz kolejny słowa Ojca Świętego wstrząsnęły światem. Choć był tylko człowiekiem, już starym człowiekiem – siły miał nadludzkie. I jako następca Chrystusa na Ziemi nieustannie przemawiał do ludzkich sumień, niestrudzenie nawracał, zasiewał ziarno Ewangelii.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.