Prezydent Donald Trump sprzeciwił się dyskryminacji katolików. Kapłani nadal będą pełnić posługę religijną w bazach US Navy

Nasi autorzy

Prezydent Donald Trump sprzeciwił się dyskryminacji katolików. Kapłani nadal będą pełnić posługę religijną w bazach US Navy

„Marynarka Wojenna [USA] podobnie jak Departament Obrony nie zamierzają anulować kontraktów z katolickimi kapelanami, którzy tak profesjonalnie i z takim zaangażowaniem emocjonalnym posługują wśród żołnierzy Sił Zbrojnych USA. Sprawa nie podlega dyskusji!”, napisał na twiterze ubiegający się o reelekcję Donald Trump. Tym samym prezydent zdecydowanie zaprzeczył wcześniejszym wypowiedziom kontradmirała Bette Bolivara, dowódcy południowo-zachodniego regionu Marynarki Wojennej. Jak podaje „San Diego Union Tribune”, kontradmirał ogłosił, iż dowództwo US Navy zamierza zawiesić kontrakty z kapelanami.

Jeszcze przed opublikowaniem wypowiedzi kontradmirała Bolivara, wiceadmirał Yancey Lindsey z Dowództwa Instalacji Morskich następująco odniósł się do sprawy planowanych wśród kapelanów US Navy zwolnień: „ciąży na nas odpowiedzialność w kwestii mądrego wykorzystania naszych ograniczonych zasobów w celu zaspokojenia potrzeb naszego personelu. W związku z tym ograniczymy nadwyżkę zatrudnień i uzyskamy efektywność dostosowując gospodarowanie zasobami do bieżących potrzeb”.

„San Diego Union Tribune”, podając informacje o planowanych zwolnieniach wśród kapelanów wyjaśniła, iż „kontrakty z kapłanami katolickimi zostaną anulowane jedynie tam, gdzie żołnierze mają możliwość skorzystania z posługi religijnej poza terenem bazy”. Jak zaznacza redakcja kalifornijskiej gazety, „Marynarka Wojenna posiada w swoich strukturach Korpus Kapelanów, jednak służy w nim niewielka liczba księży katolickich. Aby nadrobić ten niedobór dowództwo zawarło kontrakty z kapłanami spoza Korpusu, aby prowadzili posługę religijną w bazach. Te kontrakty zostaną anulowane”.

„San Diego Union Tribune” zacytowała także wypowiedź księdza Josego Pimentela, który, zgodnie z określonymi kontraktem obowiązkami odprawiał Msze św. w bazach US Navy w rejonie San Diego: „mamy do czynienia zarówno z kwestią dyskryminacji, jak i z naruszeniem prawa katolików do dostępu do praktyk religijnych”.

W samej tylko Naval Base San Diego co niedzielę w Eucharystii uczestniczyło od 250 do 400 żołnierzy.

Wyasygnowaną przez Life Site News petycję, skierowaną do wiceadmirała Yancey’a Lindsey’a i do Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych USA prezydenta Donalda Trumpa podpisało ponad 10 tys. osób. W treści petycji zaznaczono m.in. iż „uniemożliwianie wzięcia udziału we Mszy św. poprzez anulowanie kontraktów z kapłanami to jawna dyskryminacja katolików, zwłaszcza, iż chrześcijanom innych obrządków, a także osobom innych wyznań nie odmawia się dostępu do posługi religijnej.”

„Uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii nie jest dla katolików jedynie „opcją”, a obowiązkiem”, piszą autorzy ww. petycji. „Ponadto, Marynarka Wojenna ma obowiązek zapewnienia katolickim marynarzom dostępu do posługi religijnej na terenie bazy, tym bardziej, iż większość z nich ze względu na charakter służby nie może skorzystać z możliwości wzięcia udziału w Mszy św. poza terenem bazy. (…) Jesteśmy przerażeni na wieść o tym, iż dowództwo Marynarki Wojennej zamierza odciąć marynarzy-katolików od Eucharystii sprawowanej w miejscu służby tłumacząc się kosztami, jednocześnie kontynuując finansowanie posługi religijnej dla osób innych wyznań w normalny sposób”, głosił tekst petycji.

Ksiądz John Zuhlsdorf, znany m.in. jako autor popularnego bloga katolickiego złożył na ręce prezydenta Trumpa wyrazy wdzięczności: „Dziękuję! Jestem jednym z księży, którzy podpisali kontrakt z Marynarką Wojenną. Bardzo Panu Prezydentowi dziękuję za tę decyzję!”, napisał kapłan na Twiterze.

Źródło: Pete Balkinski, Life Site News, San Diego Union Tribune, MM

Drogowskazy postępowania, jakie podarował nam Bóg, omawia w swojej książce ks. prof. Waldemar Chrostowski:

Dekalog

Dekalog

ks. Waldemar Chrostowski

Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.