Prezydent Donald Trump sprzeciwił się dyskryminacji katolików. Kapłani nadal będą pełnić posługę religijną w bazach US Navy
„Marynarka Wojenna [USA] podobnie jak Departament Obrony nie zamierzają anulować kontraktów z katolickimi kapelanami, którzy tak profesjonalnie i z takim zaangażowaniem emocjonalnym posługują wśród żołnierzy Sił Zbrojnych USA. Sprawa nie podlega dyskusji!”, napisał na twiterze ubiegający się o reelekcję Donald Trump. Tym samym prezydent zdecydowanie zaprzeczył wcześniejszym wypowiedziom kontradmirała Bette Bolivara, dowódcy południowo-zachodniego regionu Marynarki Wojennej. Jak podaje „San Diego Union Tribune”, kontradmirał ogłosił, iż dowództwo US Navy zamierza zawiesić kontrakty z kapelanami.
Jeszcze przed opublikowaniem wypowiedzi kontradmirała Bolivara, wiceadmirał Yancey Lindsey z Dowództwa Instalacji Morskich następująco odniósł się do sprawy planowanych wśród kapelanów US Navy zwolnień: „ciąży na nas odpowiedzialność w kwestii mądrego wykorzystania naszych ograniczonych zasobów w celu zaspokojenia potrzeb naszego personelu. W związku z tym ograniczymy nadwyżkę zatrudnień i uzyskamy efektywność dostosowując gospodarowanie zasobami do bieżących potrzeb”.
„San Diego Union Tribune”, podając informacje o planowanych zwolnieniach wśród kapelanów wyjaśniła, iż „kontrakty z kapłanami katolickimi zostaną anulowane jedynie tam, gdzie żołnierze mają możliwość skorzystania z posługi religijnej poza terenem bazy”. Jak zaznacza redakcja kalifornijskiej gazety, „Marynarka Wojenna posiada w swoich strukturach Korpus Kapelanów, jednak służy w nim niewielka liczba księży katolickich. Aby nadrobić ten niedobór dowództwo zawarło kontrakty z kapłanami spoza Korpusu, aby prowadzili posługę religijną w bazach. Te kontrakty zostaną anulowane”.
„San Diego Union Tribune” zacytowała także wypowiedź księdza Josego Pimentela, który, zgodnie z określonymi kontraktem obowiązkami odprawiał Msze św. w bazach US Navy w rejonie San Diego: „mamy do czynienia zarówno z kwestią dyskryminacji, jak i z naruszeniem prawa katolików do dostępu do praktyk religijnych”.
W samej tylko Naval Base San Diego co niedzielę w Eucharystii uczestniczyło od 250 do 400 żołnierzy.
Wyasygnowaną przez Life Site News petycję, skierowaną do wiceadmirała Yancey’a Lindsey’a i do Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych USA prezydenta Donalda Trumpa podpisało ponad 10 tys. osób. W treści petycji zaznaczono m.in. iż „uniemożliwianie wzięcia udziału we Mszy św. poprzez anulowanie kontraktów z kapłanami to jawna dyskryminacja katolików, zwłaszcza, iż chrześcijanom innych obrządków, a także osobom innych wyznań nie odmawia się dostępu do posługi religijnej.”
„Uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii nie jest dla katolików jedynie „opcją”, a obowiązkiem”, piszą autorzy ww. petycji. „Ponadto, Marynarka Wojenna ma obowiązek zapewnienia katolickim marynarzom dostępu do posługi religijnej na terenie bazy, tym bardziej, iż większość z nich ze względu na charakter służby nie może skorzystać z możliwości wzięcia udziału w Mszy św. poza terenem bazy. (…) Jesteśmy przerażeni na wieść o tym, iż dowództwo Marynarki Wojennej zamierza odciąć marynarzy-katolików od Eucharystii sprawowanej w miejscu służby tłumacząc się kosztami, jednocześnie kontynuując finansowanie posługi religijnej dla osób innych wyznań w normalny sposób”, głosił tekst petycji.
Ksiądz John Zuhlsdorf, znany m.in. jako autor popularnego bloga katolickiego złożył na ręce prezydenta Trumpa wyrazy wdzięczności: „Dziękuję! Jestem jednym z księży, którzy podpisali kontrakt z Marynarką Wojenną. Bardzo Panu Prezydentowi dziękuję za tę decyzję!”, napisał kapłan na Twiterze.
Źródło: Pete Balkinski, Life Site News, San Diego Union Tribune, MM
Drogowskazy postępowania, jakie podarował nam Bóg, omawia w swojej książce ks. prof. Waldemar Chrostowski:
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.