Prawie dwieście księgarń zniknęło z mapy Polski. Co dalej z polskim czytelnictwem?

Nasi autorzy

Prawie dwieście księgarń zniknęło z mapy Polski. Co dalej z polskim czytelnictwem?

prof. Jan Żaryn podpisuje swoją książkę prof. Jan Żaryn podpisuje swoją książkę "Rok 1939" czytelnikom obecnym na V Dniu Patrioty zorganizowanym przez Wydawnictwo Biały Kruk. fot. Michał Klag/Biały Kruk Jak podaje Polska Izba Książki, w pierwszym półroczu 2020 roku (od stycznia do lipca) z Ogólnopolskiej Bazy Księgarń wyrejestrowało się 191 obiektów. 

Najwięcej księgarń zamknięto w województwie mazowieckim, bo aż 45, na drugim miejscu znalazła się Małopolska - tu z mapy zniknęło 19 placówek, tak samo, jak w województwie pomorskim. 

Najmniej księgarń zamknięto w województwach: opolskim i świętokrzyskim (po 3), podkarpackim (2) i lubuskim (1). 

Wśród zamkniętych księgarń znalazło się 21 niezależnych, natomiast ponad połowa zamkniętych placówek należała do trzech największych sieci księgarskich w Polsce. 

Obecnie Ogólnopolska Baza Księgarń ma w swojej bazie 1813 księgarń (z czego około połowy stanowią księgarnie zrzeszone w sieciach sprzedaży) i 73 klubokawiarnie. Średnio na województwo przypada w Polsce 113 księgarń. 

za: pik.pl

Dramatyczne wieści płynące z rynku książki to nie jedyny problem naszej cywilizacji. O wszystkich pisze w swojej okrzykniętej książką dekady publikacji prof. Wojciech Roszkowski:

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.