Pracowali nad reportażem o bezpieczeństwie... i zginęli od kul bandytów. Na Haiti nadal niebezpiecznie

Nasi autorzy

Pracowali nad reportażem o bezpieczeństwie... i zginęli od kul bandytów. Na Haiti nadal niebezpiecznie

Widok z lotu ptaka na slumsy Cité Soleil będące częścią obszaru metropolitalnego Port-au-Prince, stolicy Haiti. Fot. Par Bruno Le Bansais — Travail personnel, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12865233 Widok z lotu ptaka na slumsy Cité Soleil będące częścią obszaru metropolitalnego Port-au-Prince, stolicy Haiti. Fot. Par Bruno Le Bansais — Travail personnel, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12865233 Haiti do tej pory należy do najbardziej niebezpiecznych krajów na świecie. Jak podaje dziennik France Info dwóch dziennikarzy pracujących nad materiałem dotyczącym bezpieczeństwa w Port-au-Prince zginęło podczas strzelaniny sprowokowanej przez członków uzbrojonych band kontrolujących przedmieścia stolicy karaibskiego państwa. Trzeciemu z dziennikarzy udało się uciec. Jak widać pół roku po zabójstwie prezydenta Jovenela Moïse’a kraj nadal jest pogrążony w chaosie.

„Potępiamy z całą mocą ten akt przemocy i barbarzyństwa”, powiedział Francky Attis, dyrektor Radia Ecotute FM, podkreślając, że „to, co się wydarzyło, jest ciężkim naruszeniem praw dziennikarzy wykonujących swój zawód w wolnym kraju”. „Obecne władze Haiti biorą odpowiedzialność za brak zapewnienia bezpiecznych warunków pracy przedstawicielom prasy”, głosi oficjalny komunikat. Haiti jest obecnie opanowane przez liczne organizacje przestępcze; w samym 2021 r. odnotowano ponad 950 porwań, główne drogi są kontrolowane przez członków gangów dysponujących doskonałym uzbrojeniem. Port-au-Prince jest uważany za jedno z najbardziej niebezpiecznych miast na świecie.

Źródło: France Info, MM

Dokąd zmierza nasza cywilizacja? Na pytania o jej przyszłość poszukuje w swojej książce prof. Wojciech Roszkowski:

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

 

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.