Powstanie katolicka świątynia w biblijnym Ur? Premier Iraku zaaprobował projekt

Nasi autorzy

Powstanie katolicka świątynia w biblijnym Ur? Premier Iraku zaaprobował projekt

Widok na częściowo zrekonstruowane ruiny miasta Ur. Fot. autorstwa M.Lubinski z Iraq,USA. - Flickr, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3065765 Widok na częściowo zrekonstruowane ruiny miasta Ur. Fot. autorstwa M.Lubinski z Iraq,USA. - Flickr, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3065765 Iracki inżynier Adour Ftouhi Boutros Katelma przedstawił 10 lipca chaldejskiemu patriarsze Babilonu w Iraku, kardynałowi Louisowi Raphaelowi Sako, plany budowy nowego kościoła w Ur, ziemi Abrahama. Powiedział przy tym, że wspomniany projekt jest dla niego spełnieniem marzeń, więc przedstawił go jako darowiznę osobistą i zobowiązał się zapewnić fundusze potrzebne do jego realizacji. Kardynał Sako pobłogosławił inicjatywę i „wyraził zachętę i wsparcie dla projektu”. Ponadto zasugerował, aby kościół był poświęcony „Ibrahimowi Al-Khalilowi”, pod którym to imieniem znany jest Abraham. Patriarcha zachęcał również, aby sala posiedzeń, która jest częścią projektu kościoła, nosiła imię papieża Franciszka i była miejscem spotkań pielgrzymów, zwłaszcza chrześcijan, odwiedzających Ur. Na spotkaniu obecny był także premier Iraku Mustafa al Kadhimi, który wyraził aprobatę dla projektu.

W dniach 5 do 8 marca 2021 r.  papież Franciszek złożył wizytę apostolską w Iraku, kraju o muzułmańskiej większości, w którym katolicy stanowią tylko 1,5 proc. populacji wśród 38,8 miliona ludzi, jak podają źródła watykańskie. Drugiego dnia swojej podróży Ojciec Święty odbył spotkanie międzywyznaniowe w Ur chaldejskim, starożytnym mieście w dolnej Mezopotamii, 300 kilometrów na południe od stolicy Iraku, Bagdadu. Miasto Ur jest wspomniane w Biblii, zwłaszcza w Księdze Rodzaju, gdzie jest mowa o tym, że „Terach wziął swego syna Abrama, swego wnuka Lota, syna Charana, i swoją synową Saraj, żonę swego syna Abrama, i razem opuścili Ur chaldejskie, aby udać się do Kanaanu”. Podczas spotkania Papież wezwał do budowania braterstwa i dawania świadectwa Bogu w obliczu zniekształconego obrazu Najwyższego, jaki zwykle przedstawia świat. „Człowiek nie jest wszechmocny, sam z siebie nic nie może zrobić. A jeśli wyeliminuje Boga, w końcu odda cześć doczesnym rzeczom”, ostrzegał Papież, ponieważ dobra tego świata „sprawiają, że wielu zapomina o Bogu i innych”.

Źródło: Aciprensa/Harumi Suzuki, AM

Panoramę świata, w którym żył i nauczał Jezus Chrystus przedstawił w swoim monumentalnym dziele prof. Wojciech Roszkowski:

Świat Chrystusa. Tom 1

Świat Chrystusa. Tom 1

Wojciech Roszkowski

Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof. Wojciech Roszkowski, pracował nad nim prawie pół wieku. Oparł się na idei zawartej w Liście św. Pawła do Galatów o nadejściu "pełni czasu", co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Wraz z Nim rozpoczął się nowy etap historii i dzieje ludzkości nie są takie same, jak wcześniej.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.