Potężna afera w Niemczech; dwóch pracowników Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji

Nasi autorzy

Potężna afera w Niemczech; dwóch pracowników Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji

Jak podaje niemiecki tygodnik „Die Zeit”, dwóch wysoko postawionych pracowników Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu (Bundesministerium für Wirtschaft und Klimaschutz) jest podejrzanych o szpiegowanie na rzecz Rosji; podejrzani odpowiadali za sprawy związane z kwestiami energetycznymi. Federalny Urząd Ochrony Konstytucji, odpowiadający m.in. za działalność kontrwywiadowczą w celu wykrywania działania obcych wywiadów, rozpoczął śledztwo w tej sprawie, kiedy członkowie ministerstwa zgłosili podejrzenia w sprawie dwóch pracowników. Jak na razie ministerstwo odmawia komentarza w tej kwestii. Wspomniani pracownicy (nie ujawniono ich nazwisk) dali powody do podejrzeń, kiedy otwarcie wyrazili poparcie dla prorosyjskich postaw i nie mniej otwartą krytykę rządu Olafa Scholza w kwestii energetycznej; decyzja o zawieszeniu działalności gazociągu Nord Stream 2 w lutym po ataku Rosji na Ukrainę spotkała się z ich zdecydowanym sprzeciwem. Jak wykazało śledztwo, jeden z podejrzanych studiował niegdyś w Rosji. Obaj też „często dawali dowody bliskości emocjonalnej z Rosją”.

Jak się okazuje, w ostatnich latach tego typu afery szpiegowskie stały się niemal codziennością w Niemczech; całkowite uzależnienie „pierwszej gospodarki Europy” od taniego rosyjskiego gazu od czasu inwazji Rosji na Ukrainę stało się najsłabszym punktem Niemiec. Niemieckie służby kontrwywiadowcze natrafiły na ślady co najmniej kilku operacji szpiegowskich na rzecz Rosji. Pod koniec października 2021 r. niemiecki sąd skazał na dwa lata więzienia dawną pracownicę sektora odpowiedzialnego za cyberbezpieczeństwo Niemiec za udostępnienie Rosjanom danych niemieckich posłów. Ta sama kobieta w kwietniu 2022 r. miała zasądzoną karę dodatkowego roku więzienia za przekazywanie rosyjskiemu uczonemu poufnych danych dotyczących europejskich cywilnych rakiet nośnych „Ariane”. Przypadki cyberszpiegostwa na rzecz Rosji nasiliły się w Niemczech od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

Źródło: Le Figaro, MM

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Piotr Łuczuk

To pierwsza na naszym rynku taka książka rodzimego autora.
Opisane wydarzenia, analizy i prognozy nie są bynajmniej dziełem fikcji literackiej. Nie są wyssaną z palca czarną wizją przyszłości. Są niestety jak najbardziej realne. Konflikty wojenne w cyberprzestrzeni, wykorzystywanie potencjału tkwiącego w komputerach, inwigilacja każdego z nas przez globalne sieci – jeszcze do niedawna znaleźć to można było jedynie na kartach powieści science fiction.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.