Ponura prognoza na 2023 r. : 340 mln osób zdanych na pomoc humanitarną, najgorsza sytuacja w Somalii, Etiopii i Afganistanie

Nasi autorzy

Ponura prognoza na 2023 r. : 340 mln osób zdanych na pomoc humanitarną, najgorsza sytuacja w Somalii, Etiopii i Afganistanie

Pozarządowa organizacja pomocowa Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (IRC), założona w 1933 roku z inicjatywy Alberta Einsteina, opublikowała 14 grudnia 2022 r. coroczny raport wymieniający 20 krajów najbardziej zagrożonych kryzysem humanitarnym w nadchodzącym roku; przewiduje się, że na pomoc humanitarną w 2023 r. zdana będzie rekordowa liczba 340 milionów osób. W krajach objętych raportem zamieszkuje jedynie 13 proc. ludności świata; jednocześnie jednak ich mieszkańcy stanowią 90 proc. wszystkich ludzi potrzebujących pomocy humanitarnej i 81 proc. uchodźców, a także 100 proc. dotkniętych katastrofalnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego.

Listę otwierają dwa kraje wschodnioafrykańskie: Somalia i Etiopia, pustoszone przez trwającą od sześciu lat suszę, prowadzącą do głodu, pogarszanego jeszcze przez wysokie ceny żywności spowodowane wojną na Ukrainie, a także nękane krwawymi konfliktami. Znajdujący się w zeszłym roku na pierwszej pozycji Afganistan zajmuje obecnie trzecie miejsce „nie dlatego, aby warunki [tam] się polepszyły”, jak napisano na stronie IRC, „ale dlatego, że położenie wschodniej Afryki tak się pogorszyło”. Kraj pod rządami talibów pogrąża się w zapaści gospodarczej, a niemal całe społeczeństwo żyje w biedzie, zwłaszcza że susze i podtopienia dziesiątkują zarówno plony, jak i bydło; osobną kwestią jest drastyczne ograniczenie wolności kobiet i dziewcząt.

Również Ukraina znalazła się, po raz pierwszy od 2017 roku, na liście przygotowywanej przez IRC w wyniku wojny i wywołanego przez nią największego i najszybszego kryzysu przesiedleńczego na świecie od dziesięcioleci. Swoją względnie niską, dziesiątą, pozycję zawdzięcza międzynarodowej solidarności i pomocy. Na kolejnych miejscach raportu, nieustawianych już w kolejności rankingowej, znajdują się RŚA, Czad, Liban, Mali, Mjanma, Niger, Nigeria, Pakistan, Sudan i Wenezuela.

Źródło: rescue.org, AM

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

 

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.