Polski kościół pw. św. Szymona w Glasgow stanął w płomieniach. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana

Nasi autorzy

Polski kościół pw. św. Szymona w Glasgow stanął w płomieniach. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana

Tragiczny pożar dosięgnął kolejnej katolickiej świątyni, szczególnie bliskiej sercom Polaków mieszkających w Glasgow. Na zdjęciu płonąca w 2019 roku katedra Notre Dame w Paryżu. fot. by LeLaisserPasserA38 - File:Incendie Notre Dame de Paris.jpg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78291544 Tragiczny pożar dosięgnął kolejnej katolickiej świątyni, szczególnie bliskiej sercom Polaków mieszkających w Glasgow. Na zdjęciu płonąca w 2019 roku katedra Notre Dame w Paryżu. fot. by LeLaisserPasserA38 - File:Incendie Notre Dame de Paris.jpg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78291544 Przez Szkocję przetacza się brutalna fala motywowanych nienawiścią ataków wymierzonych w katolików. W dwa dni po napadzie na kapłana w Edynburgu doszło do tragicznego pożaru 163-letniego zabytkowego kościoła św. Szymona w Glasgow, szczególnie bliskiego mieszkającym w Szkocji Polakom. Dzisiejszej nocy ponad 30 strażaków walczyło o ocalenie świątyni.  Szkocki minister zdrowia Humza Yousaf przekazał katolikom wyrazy współczucia: „Przerażające dni dla katolików w Szkocji. Najpierw tchórzliwy atak na modlącego się księdza w katedrze, później pożar kościoła w Glasgow. Wiemy o tym, że kościół św. Szymona był szczególnym miejscem dla polskiej wspólnoty katolików. Wyrażam solidarność z katolicką wspólnotą całej Szkocji”.

Kościół św. Szymona, dawniej istniejący pod wezwaniem św. Piotra, ma swoje szczególne miejsce w historii Polski; to tu uczęszczali na Msze św. polscy żołnierze stacjonujący w Szkocji podczas II wojny światowej; mieszkający w Glasgow Polacy do tej pory uczęszczali do tego kościoła na Eucharystie odprawiane po polsku. „Polacy regularnie w każdą niedzielę gromadzili się na nabożeństwach w kościele św. Szymona; to było prawdziwe duchowe centrum polskiej społeczności katolickiej w zachodniej Szkocji. Tragiczny los najchętniej odwiedzanego katolickiego kościoła tak bliskiego sercom Polaków”, powiedział rzecznik prasowy archidiecezji Glasgow.

W latach 2005-2008 świątynia przeszła gruntowną renowację z okazji 150. rocznicy konsekracji. Jak podaje rzecznik prasowy Szkockiej Straży Pożarnej i Służb Ratunkowych, „zostaliśmy zaalarmowani o pożarze kościoła o 2.40 w nocy z wtorku na środę 28 lipca. Do akcji ratunkowej zostało zmobilizowanych sześć wozów strażackich i dwa urządzenia do gaszenia ognia na dużej wysokości i ponad 30 strażaków. Ewakuowaliśmy mieszkańców sąsiednich domów; ulica Partick Bridge i sąsiednie drogi pozostają zamknięte dla ruchu. Nasze załogi pozostaną w gotowości na miejscu pożaru jeszcze przez jakiś czas”. Niestety w wyniku pożaru zawalił się dach zabytkowego kościoła. Na dzień dzisiejszy przyczyna pożaru pozostaje nieznana.   

Źródło: Catholic News Agency/BBC, MM 

Czy w czasach, w których płoną kościoły, możemy jeszcze mieć nadzieję co do naszej przyszłości? Poszukuje jej w swojej książce prof. Grzegorz Kucharczyk:

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Grzegorz Kucharczyk

Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.