Policjant zwolniony z pracy za wiarę wygrał w sądzie

Nasi autorzy

Policjant zwolniony z pracy za wiarę wygrał w sądzie

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne Sąd Administracyjny w Armenii podtrzymał prawo do wolności wyznania w precedensowej sprawie. Dotyczyła ona funkcjonariusza policji, Edgara Karapetyana, który został zwolniony z pracy z powodu swojej przynależności do grupy religijnej. Sąd uznał tę decyzję za bezpodstawną i orzekł, że policjant musi zostać przywrócony do pracy i otrzymać rekompensatę za cały okres przymusowego urlopu od 2018 r. Orzeczenie to może mieć znaczący wpływ na wolność religijną urzędników w całym kraju. W sprawę zaangażowała się ADF International (gałąź amerykańskiej organizacji non-profit Alliance Defending Freedom, zajmującej się prawną pomocą w kwestii m.in. wolności wyznania).

„Nikt nie powinien być zmuszany do wyboru między swoją pracą a swoją wiarą. Decyzja sądu jest konkretnym krokiem we właściwym kierunku, aby chronić prawo urzędników państwowych w Armenii do wyznawania swojej religii. Zwolnienie kogoś z pracy po prostu z powodu tego, w co wierzy, stanowi naruszenie jego podstawowych praw. Ten rodzaj całkowitego zakazu, zakwestionowany w tej sprawie, wymusza wyznawanie wiary w ukryciu. Stanowi przesłanie, że wierzący ludzie powinni być przedmiotem podejrzeń, podczas gdy tak często wiara popycha ludzi do niesamowitych czynów w służbie [innym]. Precedens ustanowiony tą decyzją sądu zapewnia policjantom wolność wyznania i może mieć wpływ na funkcjonariuszy publicznych w całej Armenii”- powiedziała Lidia Rieder, radca prawny ADF International .

Edgar Karapetyan został zwolniony ze stanowiska starszego porucznika w armeńskiej policji pod koniec 2018 r. Służył w tej formacji od 2001 r. i był wielokrotnie nagradzany. Jego pracodawcy zwolnili go z powodu jego przynależności do Kościoła ewangelickiego, informując, że może utrzymać pracę, jeśli porzuci swoją wiarę. Karapetyan odmówił i został zwolniony. Wniósł skargę do sądu administracyjnego, który zakwestionował konstytucyjność przepisu, który zezwalał na jego zwolnienie. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że całkowity zakaz przynależności policjantów do organizacji religijnych jest niekonstytucyjny. Ta sprawa została podkreślona w raporcie na temat międzynarodowej wolności religijnej w 2019 r., przygotowanym przez Departament Stanu USA ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej.

Chociaż prawo do wolności wyznania jest zapisane w konstytucji Armenii, religie mniejszościowe mogą mieć trudności z rejestracją i są traktowane jako „sekty”.

„Ten policjant stanął przed niemożliwym wyborem. Nikt nie powinien rezygnować ze swojej wiary, aby utrzymać pracę. Prawo do wolności wyznania jest prawem podstawowym, chronionym w każdym ważnym traktacie dotyczącym praw człowieka. Z zadowoleniem przyjmujemy tę decyzję, która ostatecznie broni prawa do wolności wyznania”- powiedział Robert Clarke, zastępca dyrektora ADF International.

Źródło: ADF International, AM

Idiotokracja - Czyli zmowa głupców

Idiotokracja - Czyli zmowa głupców

 


Głupcy zawsze istnieli, niektórzy z nich sięgali nawet po władzę, ale nigdy jeszcze w dziejach świata ród ludzki nie miał do czynienia z prawdziwą inwazją głupoty. Zjawisko to stało się bardzo groźne, albowiem objęło niektóre kręgi władzy. Powstały fałszywe elity składające się w całości z durniów i dewiantów różnej maści, którzy trzymają się razem, wspierają i rządzą lub choćby próbują rządzić.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.