Pod naciskiem Zielonych i Socjalistów UE przyjęła trudne dla Polski nowe warunki polityki klimatycznej
Wydobycie węgla w kopalni „Bogdanka” na Lubelszczyźnie. „Bogdanka” jest najbardziej efektywną i najbardziej nowoczesną kopalnią węgla kamiennego w Polsce. Fot. Adam Bujak z albumu „Polska Wschodnia”. Wczoraj europosłowie z Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE (ITRE) głosowali nad opinią autorstwa europosła PiS Zdzisława Krasnodębskiego dotyczącą Europejskiego Prawa o Klimacie. W finalnym tekście opinii, po trudnych negocjacjach z innymi grupami politycznymi, udało się przyjąć zapisy łagodniejsze od postulowanych pierwotnie przez grupy Zielonych i Socjalistów, a przede wszystkim przedstawić odmienny, mniej radykalny punkt widzenia niż prezentowany w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI). Niemniej jednak, przegłosowane w ITRE wbrew stanowisku sprawozdawcy i ugrupowań go popierających niektóre poprawki są problematyczne dla Polski.
W swoim pierwotnym projekcie opinii profesor Zdzisław Krasnodębski skreślił odniesienia do konkretnych liczb, jeśli chodzi o cel redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 r., argumentując, że – gdyby miał być zmieniony – zgodnie z dotychczasową praktyką powinien być on uzgodniony na poziomie Rady Europejskiej, a ewentualna inicjatywa legislacyjna mogłaby ujrzeć światło dzienne na podstawie oceny skutków, która jest obecnie przygotowywana przez Komisję. Według sprawozdawcy pod uwagę należałoby wziąć również wpływ obecnego kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią na potencjał dekarbonizacyjny przemysłu i sektora energetycznego. Ponadto autor opinii zauważył, że bez wkładu ze strony wszystkich kluczowych sektorów gospodarki transformacja byłaby niewystarczająca i niesprawiedliwa. Dlatego też nalegał, aby wszystkie sektory uczestniczące i nieuczestniczące w Europejskim Systemie Handlu Emisjami (ETS) podjęły porównywalne wysiłki, aby osiągnąć cel Unii dotyczący neutralności klimatycznej.
Rekomendując w finalnym tekście cel redukcyjny na poziomie 55% europosłowie ITRE opowiedzieli się za wolniejszym tempem zmniejszania emisji do roku 2030 niż postulowały to najbardziej radykalne poprawki w tej komisji (70%) oraz w komisji ENVI, gdzie wyjściowe stanowisko sprawozdawcy opiera się na postulacie 65% redukcji. Cel 55%, wbrew rekomendowanemu przez sprawozdawcę postulatowi „warunkowo, nie więcej niż do 50%”, został uchwalony różnicą tylko jednego głosu, co unaoczniło wzrastający w Parlamencie sceptycyzm w kwestii realizowanej przez Unię polityki klimatycznej.
"Między innymi w związku z tą poprawką grupa EKR nie mogła poprzeć ostatecznego tekstu. Zamierzamy jednak wykorzystać dobrą współpracę i osiągnięte w ITRE porozumienie po prawej stronie politycznej w ostatecznej rozgrywce, która będzie miała miejsce podczas październikowej sesji plenarnej" – mówił profesor Krasnodębski. W Komisji Przemysłu wypracowane przez profesora Krasnodębskiego projekty kompromisów połączyły m.in. grupy EKR i EPP - największą siłę w PE. Ta współpraca, również przy wsparciu grupy Tożsamość i Demokracja (ID) pozwoliła na złagodzenie radykalnych postulatów Zielonych, Socjalistów i Liberałów. Wynik głosownia w ITRE jest jednocześnie ostrzeżeniem dla komisji ENVI, która pod wpływem tego głosowania może zrewidować swoje postulaty.
Źródło: EKR
O pięknie naturalnego środowiska, o które warto dbać opowiada wyjątkowy album Waldemara Bzury i Jerzego Kruszelnickiego:
Mazury. Między niebem a wodą
Album pełen przepięknych fotografii Waldemara Bzury, do którego wstęp napisał znany przyrodnik, botanik i ekolog, inicjator dwóch rezerwatów przyrodyna Mazurach - dr Jerzy Kruszelnicki.
Mazury to enklawa dzikiej, nieskażonej jeszcze ludzką ręką przyrody, piękny i niezwykle urozmaicony polodowcowy krajobraz. To okolone sitowiem jeziora, bory i puszcze, malownicze poranne mgły, klucze bocianów, żurawi i kormoranów, tajemnicze jelenie, łosie czy groźne wilki.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.