Po stu latach Tallinn stanie się diecezją

Nasi autorzy

Po stu latach Tallinn stanie się diecezją

Tallin  Fot Wikimedia Tallinn Fot Wikimedia


Estońscy wierni Kościoła katolickiego mają powód do wielkiej radości – sto lat po ustanowieniu przez papieża Piusa XI administratury apostolskiej w Tallinnie, obecna estońska stolica stanie się teraz siedzibą biskupa i zostanie podniesiona do rangi diecezji. Wiadomość tę przywiózł tamtejszym katolikom arcybiskup Georg Gänswein, od czerwca br. nuncjusz apostolski na kraje bałtyckie, który pod koniec września udał się po raz pierwszy do Tallinna. Stosowny dokument – jednocześnie rozpowszechniony w Watykanie – został odczytany przez niego podczas modlitwy w obecności księży, sióstr zakonnych oraz świeckich współpracowników. Biskupem Tallinna zostanie dotychczasowy administrator apostolski (od 2005 r.), pochodzący z Francji Philippe Jean-Charles Jourdan, od 1996 roku zamieszkały w Estonii.

„Długo na to czekaliśmy i nagle się to wydarzyło. Teraz jesteśmy diecezją” – powiedziała Marge Paas, rzeczniczka prasowa nowo powstałej diecezji – „To historyczne wydarzenie, a nawet łaska Boża, którą otrzymaliśmy (…) Ma się odczucie, jakby nuncjusz dał nam szczególny prezent – prezent na setne urodziny naszego Kościoła”.

Wspólnota katolicka w Estonii liczy sobie 6 tys. wiernych, z czego większość zamieszkuje w stołecznym Tallinnie, gdzie oprócz kościoła pw. św. Piotra i Pawła, który stanie się teraz katedrą, znajduje się także od 2000 r. klasztor Brygidek w dzielnicy Pirita, a przed siedmioma laty powstało tu seminarium duchowne Redemptoris Mater Drogi Neokatechumenalnej. Drugim co do wielkości ośrodkiem jest położone na południu kraju Tartu; poza tym zwłaszcza na wschodzie funkcjonują tzw. punkty misyjne, tj. mniejsze kościoły oraz kaplice, obsługiwane przez księży, spośród których pięciu pochodzi z Polski. „Postrzegamy to [tj. ustanowienie diecezji w Tallinnie] jako wezwanie, by jeszcze intensywniej kontynuować naszą pracę, rozwijać nowe struktury, zwłaszcza na obszarach, gdzie jeszcze nie ma regularnych nabożeństw” – mówi jeden z nich, ks. Tomasz Materna, proboszcz nowej katedry – „[To] ważny znak dla nas księży, potwierdzenie naszej pracy i zaangażowania”.

Źródło: katholisch.de, AM

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Jolanta Sosnowska

Fascynująca książka Jolanty Sosnowskiej to poruszająca opowieść o życiu i heroicznej walce kapłana, który stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce. Swoją niezłomną wiarą i nieugiętością inspirował miliony Polaków do walki o wolność i wiarę. Popiełuszko, z pozoru zwykły ksiądz, stał się światłem nadziei. Pozostaje aktualnym symbolem także dzisiaj, co w tej książce mocno wybrzmiewa.

 






















 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.