Pascha, czyli Przejście. Wielkanoc ze św. Janem Pawłem II - Msza Krzyżma Świętego w Wielki Czwartek

Nasi autorzy

Pascha, czyli Przejście. Wielkanoc ze św. Janem Pawłem II - Msza Krzyżma Świętego w Wielki Czwartek

Obrzęd poświęcenia oleju chorych, oleju katechumenów oraz oleju krzyżma. Watykan, Bazylika św. Piotra, Wielki Czwartek 1980 roku. fot. z albumu „Rok 2”. Obrzęd poświęcenia oleju chorych, oleju katechumenów oraz oleju krzyżma. Watykan, Bazylika św. Piotra, Wielki Czwartek 1980 roku. fot. z albumu „Rok 2”. 1. [...] W tym samym dniu - w Wielki Czwartek - podobnie jak my, stają na całym świecie wspólnoty kapłanów, prezbiteria wszystkich Kościołów, zgromadzone wokół swoich biskupów, ażeby - sprawując wspólnie Eucharystię - wypowiedzieć to samo, co my tutaj dziś pragniemy wypowiedzieć. A wypowiadamy to nie tylko słowami, ale całym naszym jestestwem - albowiem z łaski Bożej jesteśmy kapłanami Chrystusa całym naszym jestestwem. I wypowiadamy to liturgią - ową jedyną i niezwykłą liturgią Wielkiego Czwartku - która nasze ludzkie i kapłańskie jestestwo przyjmuje w siebie, aby poprzez nie wypowiadać niezgłębione tajemnice Boże.

2. Wielki Czwartek jest naprzód dniem Jezusa Chrystusa. Jest to pierwszy z owych Trzech Jego Świętych Dni: Triduum Sacrum. Wszystkie one stanowią całość poniekąd niepodzielną - są poniekąd jednym dniem naszego Odkupienia, jednym dniem Paschy, czyli Przejścia. Jednym dniem Jezusa Chrystusa, czyli Pomazańca - Tego, którego Ojciec namaścił Duchem Świętym i łaską, i posłał na świat. [...]

Oto idzie znów Chrystus - Pomazaniec Boga Przedwiecznego, aby obwieścić jeszcze jeden - nowy - rok łaski. Łaską bowiem jest nade wszystko On sam w tajemnicy swojej Paschy, czyli Przejścia. Jego Dzień - pierwszy z owych trzech, które są jednym dniem Paschy - rozpocznie się o zachodzie Wielkiego Czwartku, gdy zasiądzie z Apostołami do wieczerzy przepisanej obrzędem Starego Przymierza.

My gromadzimy się już teraz, o poranku Wielkiego Czwartku, aby od rana być razem z Nim, Chrystusem-Pomazańcem, w tym niezwykłym, jedynym dniu.

3. Jest to dzień Jezusa Chrystusa – „świadka wiernego, pierworodnego umarłych i władcy królów ziemi” (Ap 1,5). O zachodzie tego dnia rozpocznie dawać ostateczne świadectwo Temu, który Go posłał, Ojcu. Rozpocznie dawać świadectwo miłości i męki takiej, której żadne ludzkie serce nie jest zdolne zgłębić. Rozpocznie dawać świadectwo Odwiecznej Świętości, która przyszła na świat w dniu stworzenia. Rozpocznie dawać świadectwo Przymierzu, które Najświętszy Bóg zawarł z człowiekiem od początku, a kiedy zostało ono złamane w sercu pierwszego człowieka i kiedy było stale łamane przez grzech - nie ustało, czekając na tę godzinę i dzień Chrystusa, „świadka wiernego”.

Rozpocznie więc Chrystus-świadek wierny dawać świadectwo świętości Boga w Jego Przymierzu z człowiekiem, które ma być ostatecznie ustanowione za cenę tej Ofiary, jaka rozpocznie się w Wielki Czwartek - dzisiaj wieczór - w sposób bezkrwawy, a dokona się przez Jego Krew i Śmierć na Kalwarii. „Temu, który nas miłuje i który przez swą krew uwolnił nas od naszych grzechów... Temu, który uczynił nas królestwem i kapłanami dla Boga i Ojca swojego” (Ap 1,5-6), przychodzimy dzisiaj wyznać naszą wierność i miłość, naszą niegodność i oddanie. Oto wyniszczy samego siebie, stając się posłusznym aż do śmierci, ażeby w duszach ludzkich, a poniekąd w sercu całego stworzenia, odbić nowe podobieństwo do Boga w swoim jedynym kapłaństwie: ażeby uczynić nas wszystkich „królestwem i kapłanami” - i w ten sposób dać świadectwo tej godności człowieka i godności całego stworzenia, do jakiej powołał go Bóg.

„Oto nadchodzi”. Oto idzie „świadek wierny”, aby wypełnić swoim kapłaństwem serca ludzkie i zarazem całe stworzenie od początku do końca: „Jam jest Alfa i Omega”.

4. Dzień dzisiejszy - Dzień Jezusa Chrystusa, Wielki Czwartek - jest naszym szczególnym Dniem. Jest świętem kapłanów. W tym Dniu przybywamy całą naszą wspólnotą, ażeby podziękować Chrystusowi za kapłaństwo, które wpisał w serce człowieka jako pana Stworzenia, które w sposób szczególny wpisał w nasze serca. Zaprosił nas bowiem do Ostatniej Wieczerzy - i dzisiaj ponownie zaprasza. Zaprosił nas w tych dwunastu, którzy byli razem z Nim owego wieczoru. Wobec których wziął chleb, połamał, rozdawał i mówił: „To jest Ciało moje, które za was będzie wydane”. A potem wziął kielich wypełniony winem, rozdawał i mówił: „To jest kielich mojej Krwi, Nowego i Wiecznego Przymierza, która za was i za wielu będzie przelana”. A na końcu dodał: „To czyńcie na moją pamiątkę”.

Jesteśmy więc kapłanami z Jego kapłaństwa. Jesteśmy kapłanami tej ofiary, którą złożył ze swego Ciała i Krwi na krzyżu, a pod postacią chleba i wina przy Ostatniej Wieczerzy.

Jesteśmy też kapłanami „dla ludzi”, ażeby wszyscy poprzez ofiarę, którą z Jego mocy sprawujemy, stawali się „królewskim kapłaństwem” - i składali duchowe ofiary w jedności z Jego ofiarą Krzyża i Wieczernika.

Jesteśmy wreszcie kapłanami na wieki. Dlatego miejsce nasze jest dzisiaj przy Nim: przy Chrystusie - a usta nasze i serca pragną odnowić ślub wierności dla Tego, który jest „świadkiem wiernym” naszego kapłaństwa przed Ojcem.

***

Fragment homilii Watykan, Bazylika św. Piotra, Wielki Czwartek 1980i fotografia zostały opublikowane w albumie "Dzieje wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II: Rok 2". 

Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie 199zł

Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie 199zł

 

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.