Parlament Europejski poparł kluczową dla polskich interesów energetycznych listę projektów.

Nasi autorzy

Parlament Europejski poparł kluczową dla polskich interesów energetycznych listę projektów.

Fot. Baltic Pipe Project Fot. Baltic Pipe Project

Eurodeputowani w dzisiejszym głosowaniu odrzucili rezolucję blokującą IV listę projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PWZ). Tym samym zaaprobowali oni listę PWZ, która zawiera szereg projektów o strategicznym znaczeniu dla całego regionu, takich jak instalacja LNG typu FSRU z siedzibą w Porcie Gdańskim i „Baltic Pipeline”. Znaczenie tych projektów wzrosło wraz z decyzją Polski o rozwiązaniu długoterminowej umowy gazowej z Gazpromem od 2022 r. Bezpieczeństwo energetyczne regionu wymaga, aby do tego czasu oba wyżej wymienione projekty zostały zakończone. 

W poniedziałkowej debacie na ten temat udział wzięli europosłowie PiS: Izabela Kloc oraz profesor Zdzisław Krasnodębski. 

Izabela Kloc mówiła, że kolejna próba zatrzymania czwartej listy PCI pokazuje ideologiczną ślepotę. Jak tłumaczyła, lista ta jest wynikiem negocjacji między różnymi zainteresowanymi stronami, łącznie z przedstawicielami organizacji konsumenckich i ochrony środowiska i de facto została zaaprobowana przez Komisję ITRE poprzez odrzucenie dużą większością głosów rezolucji blokującej. "Przeciwnicy tej listy powinni po prostu uszanować ten wynik, tym bardziej, że dane dotyczące produkcji energii są jednoznaczne" – mówiła polska polityk wskazując, że według badania think-tanków Agora Energiewende i Sandbag produkcja energii z węgla w Unii Europejskiej spadła w 2019 roku o 24 %. "Mniej więcej połowa produkcji energii została zastąpiona przez odnawialne źródła energii, druga połowa jednak została zastąpiona przez gaz" – zauważyła Izabela Kloc. Jak mówiła, liczby te wyraźnie pokazują, że nawet najbardziej ambitne plany nie mogą pozostawić gazu w tyle. "Kraje Europy Środkowej i Wschodniej rozumieją tą logikę, ich koszyk energetyczny nie może zostać zmieniony z dnia na dzień" – podkreślała Izabela Kloc

Profesor Zdzisław Krasnodębski mówił, że wniosek o odrzucenie czwartej listy, która ujrzała światło dzienne po kilkunastu miesiącach konsultacji i pracy - również legislacyjnej - i która jest listą wywarzoną, jest bezzasadny. „Lista uwzględnia zarówno cele klimatyczne, jak i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego” - powiedział europoseł. Jak zauważył, wskazany wniosek jest niezgodny ze zdrowym rozsądkiem, co więcej nie traktuje też poważnie uzgodnień legislacyjnych, które w tej kwestii zostały dokonane w ubiegłej kadencji PE. „Chodzi m.in. o pakiet energetyczny Czysta Energia, w którym zobowiązaliśmy państwa członkowskie do zwiększenia liczby połączeń transgranicznych oraz zorientowania na mniej emisyjne niż węgiel źródła energii elektrycznej” - zauważył polski polityk i dodał, że PE powinien pamiętać, że każdy kraj UE musi mieć możliwość dokonania rzeczywistej transformacji energetycznej i przejścia na gospodarkę mniej emisyjną.

Źródło: EKR

Dlaczego przestałem być lewakiem

Dlaczego przestałem być lewakiem

Manfred Kleine‐Hartlage

Napisana żywym językiem, niepozbawiona ironii książka niemieckiego autora Manfreda Kleine-Hartlage to barwny opis jego drogi od zagorzałego socjalisty, działacza SPD, do wyznawcy wartości konserwatywnych i chrześcijańskich. Od groteski do normalności. Od oszustwa do prawdy.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.