Pandemia uderzyła w artystów muzyków. 83% z nich nie ma stałej pracy
Pandemia zmieniła nasz świat nie do poznania. Czy artyści będą mogli pozostać w swoich zawodach? Fot. Pixabay Według ankiety przeprowadzonej przez brytyjskie stowarzyszenie „Help Musicians” pandemia Covid-19 praktycznie zniszczyła kariery większości profesjonalnych muzyków, bardzo często pozbawiając ich także dostępu do środków utrzymania. 83% muzyków od początku pandemii nie jest w stanie znaleźć stałej pracy, zaś ponad 50% artystów rozważa zmianę zawodu. Z powodu pandemii do tej pory ponad 1/3 muzyków nie jest w stanie zarobić na życie wykonując swoją pracę.
„Podczas gdy gospodarka powoli wychodzi z kryzysu i wraca do normy, muzycy jeszcze długo będą musieli czekać aż powrócą do poziomu swoich przedpandemicznych zarobków; niestety przewidywaliśmy to już od początku wybuchu pandemii”, mówi James Ainscough, dyrektor wykonawczy „Help Musicans”. „Przez ostatnie 18 miesięcy wspomagaliśmy finansowo prawie 20 tys. muzyków; bez tego wsparcia nie byliby oni w stanie popłacić nawet swoich rachunków, a niektórzy z nich musieliby głodować”.
Ankieta wykazała także, że mniej niż jedna czwarta brytyjskich muzyków uważa, że będzie w stanie kontynuować pracę w zawodzie; ponad połowa z badanych planuje definitywne odejście z zawodu z różnych powodów, przede wszystkim jednak finansowych.
„Covid to prawdziwa katastrofa dla muzyków, których praca polega na występowaniu przed publicznością; dla publiczności także, bo to ona nadaje sens naszej pracy”, mówi maestro Carlo Rizzi. „Teraz już nie ma nic pewnego, chociaż powoli wracamy do pracy. Niezależnie od naszej ciągle niepewnej sytuacji, to wielka radość znowu się spotkać w teatrze i znów być muzykiem, tancerzem, śpiewakiem czy dyrygentem i móc się spotkać z publicznością”, podkreśla maestro.
„Będziemy pomagać muzykom tak długo, jak długo będzie to konieczne. Zapewniamy także pomoc psychologiczną, bowiem właściwie wszyscy artyści cierpią w większym lub mniejszym stopniu na zaburzenia depresyjne, a to nie minie wraz z końcem pandemii”, mówi James Ainscough.
Źródło: Classic FM/Sophia Alexandra Hall, MM
Wielbicielom muzyki i nie tylko polecamy historię życia naszego wielkiego narodowego kompozytora:
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.