Pandemia a wolność wyznania. Katolicy we Francji nie godzą się na odwołanie Mszy Świętych z powodu koronawirusa

Nasi autorzy

Pandemia a wolność wyznania. Katolicy we Francji nie godzą się na odwołanie Mszy Świętych z powodu koronawirusa

W mediach społecznościowych krążą filmiki z poruszającymi scenami, pokazujące francuskich katolików proszących o powrót Mszy świętych. Od 2 listopada nie mogą uczestniczyć oni w nabożeństwach w kościołach ze względu na podjęte środki bezpieczeństwa, które, jak twierdzą francuscy biskupi, nie są oparte na żadnych dowodach naukowych. Niektórzy z katolików czują jednak, że Msza święta jest niezbędna i dlatego doszło do manifestacji, takich jak w Wersalu i w Nantes w niedzielę 8 listopada.

W okolicach katedry św. Ludwika w Wersalu w godzinach nocnych zebrały się setki osób, aby śpiewać pieśni maryjne i eucharystyczne. Zgromadzeni zatrzymali się przed schodami świątyni, zachowywali także przepisowy dystans pomiędzy sobą. Manifestacja w Nantes miała bardziej charakter protestu. „Podkopują naszą wolność wyznania” powtarzali zgromadzeni, odnosząc się do działań rządu, który zabronił publicznego sprawowania kultu. W Nantes zjawiło się więcej ludzi na mniejszej przestrzeni niż w Wersalu.

Biskup Fréjus-Toulonu, Dominique Rey, stwierdził, że decyzja Rady Stanu „może powodować niezrozumienie i cierpienie u wielu osób. Wobec kwestionowania wolności wyznania katolicy nie mogą uczestniczyć w celebracji eucharystycznej, która jest szczytem i źródłem życia chrześcijańskiego. Mieliśmy w pamięci tę decyzję, rozważając wszystkie środki odwołania. Nasze społeczeństwo potrzebuje Boga bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, aby stawić czoła lękom i niepewności, które obciążają nasze czasy”.

Ze swojej strony biskup Montauban, Bernard Ginoux, ubolewał głęboko nad negatywną decyzją Rady Stanu: „Ten środek [ostrożności] jest obraźliwy i niesprawiedliwy. Nieobecność na Mszy odbija się na wierze katolików. Rząd mógł tego uniknąć, skoro w sobotę [31 października] przypomniał w Nicei, że wolność wyznania jest podstawowa. Jako biskup ubolewam nad tym, że katolicki ‘vox populi’ nie jest słuchany. Zakaz wyrażania wiary to atak na osoby w tym, co najbardziej sobie cenią”.

Źródło: Gaudium Press, AM   

Co dzieje się z naszą cywilizacją, dokąd to wszystko zmierza? Odpowiedzi na te pytania poszukuje w drugiej części swojego bestselleru prof. Wojciech Roszkowski: 

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

 

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.