Pandemia a wolność wyznania. Katolicy we Francji nie godzą się na odwołanie Mszy Świętych z powodu koronawirusa
W mediach społecznościowych krążą filmiki z poruszającymi scenami, pokazujące francuskich katolików proszących o powrót Mszy świętych. Od 2 listopada nie mogą uczestniczyć oni w nabożeństwach w kościołach ze względu na podjęte środki bezpieczeństwa, które, jak twierdzą francuscy biskupi, nie są oparte na żadnych dowodach naukowych. Niektórzy z katolików czują jednak, że Msza święta jest niezbędna i dlatego doszło do manifestacji, takich jak w Wersalu i w Nantes w niedzielę 8 listopada.
W okolicach katedry św. Ludwika w Wersalu w godzinach nocnych zebrały się setki osób, aby śpiewać pieśni maryjne i eucharystyczne. Zgromadzeni zatrzymali się przed schodami świątyni, zachowywali także przepisowy dystans pomiędzy sobą. Manifestacja w Nantes miała bardziej charakter protestu. „Podkopują naszą wolność wyznania” powtarzali zgromadzeni, odnosząc się do działań rządu, który zabronił publicznego sprawowania kultu. W Nantes zjawiło się więcej ludzi na mniejszej przestrzeni niż w Wersalu.
Biskup Fréjus-Toulonu, Dominique Rey, stwierdził, że decyzja Rady Stanu „może powodować niezrozumienie i cierpienie u wielu osób. Wobec kwestionowania wolności wyznania katolicy nie mogą uczestniczyć w celebracji eucharystycznej, która jest szczytem i źródłem życia chrześcijańskiego. Mieliśmy w pamięci tę decyzję, rozważając wszystkie środki odwołania. Nasze społeczeństwo potrzebuje Boga bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, aby stawić czoła lękom i niepewności, które obciążają nasze czasy”.
Ze swojej strony biskup Montauban, Bernard Ginoux, ubolewał głęboko nad negatywną decyzją Rady Stanu: „Ten środek [ostrożności] jest obraźliwy i niesprawiedliwy. Nieobecność na Mszy odbija się na wierze katolików. Rząd mógł tego uniknąć, skoro w sobotę [31 października] przypomniał w Nicei, że wolność wyznania jest podstawowa. Jako biskup ubolewam nad tym, że katolicki ‘vox populi’ nie jest słuchany. Zakaz wyrażania wiary to atak na osoby w tym, co najbardziej sobie cenią”.
Źródło: Gaudium Press, AM
Co dzieje się z naszą cywilizacją, dokąd to wszystko zmierza? Odpowiedzi na te pytania poszukuje w drugiej części swojego bestselleru prof. Wojciech Roszkowski:
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.