Odszedł kard. Zenon Grocholewski, współpracownik trzech papieży

Nasi autorzy

Odszedł kard. Zenon Grocholewski, współpracownik trzech papieży


fot. episkopat.pl 17 lipca w Rzymie w wieku 80 lat odszedł do Domu Ojca kard. Zenon Grocholewski. „Człowiek wielkiej dobroci, wielkiego serca, wielki patriota” – jak wspomina go metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski – „Doświadczył bardzo boleśnie czasów stalinizmu (…). A potem z perspektywy Rzymu patrzył z wielką nadzieją na przemiany, zwłaszcza te, które zapoczątkował św. Jan Paweł II Wielki, gdy chodzi o odnowę życia religijnego i politycznego w naszej Ojczyźnie, ale i w tej części Europy Środkowo-Wschodniej. Patrzył z wielkimi nadziejami, ale także z niepokojem na to, co działo się w Polsce po 89. roku i zawsze się cieszył, kiedy widział, że sprawy polskiej tradycji chrześcijańskiej w naszej Ojczyźnie, wierności pewnym wartościom i ideałom, mimo trudności, zwyciężają, że Polska zmierza do lepszego jutra – bardzo się tym wszystkim cieszył i bardzo mocno wspierał, także będąc obecnym w wydarzeniach Polonii rzymskiej, biorąc udział w uroczystościach, wystawach. Jego obecność była ceniona, podkreślona i oczekiwana”.

Kard. Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 w Bródkach w województwie poznańskim. Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Wolsztynie, a następnie odbył studia filozoficzno-teologiczne w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bohaterskiego arcybiskupa metropolity poznańskiego, Antoniego Baraniaka, 27 maja 1963 roku. Od 1966 roku przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1972-1999 był pracownikiem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej; w 1980 roku został jego kanclerzem, w 1982 sekretarzem, a w 1998 prefektem. 22 grudnia 1982 roku otrzymał święcenia biskupie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II, którego był wieloletnim i bliskim współpracownikiem.

Od 1991 r., już jako arcybiskup, był członkiem komisji studiującej wraz z Ojcem Świętym projekt reformy Kurii Rzymskiej, członkiem Komisji Dyscyplinarnej Kurii Rzymskiej, konsulatorem, a następnie (od 2000 r.) członkiem Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, przewodniczącym Komisji ds. Adwokatów Stolicy Apostolskiej i przy Kurii Rzymskiej, członkiem Papieskiego Komitetu Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych, prezesem Sądu Kasacyjnego Państwa Watykańskiego, członkiem komisji prawnej utworzonej do przestudiowania nowego Prawa Fundamentalnego Państwa Watykańskiego. 15 listopada 1999 roku został mianowany prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej oraz wielkim kanclerzem Uniwersytetu Gregoriańskiego. W 2001 roku otrzymał godność kardynała diakona z kościołem tytularnym św. Mikołaja w Więzieniu, a 21 lutego 2011 – godność kardynała prezbitera. W 2015 roku złożył rezygnację z urzędu prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej na ręce papieża Franciszka, przyjętą 31 marca.

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych znawców prawa kanonicznego; był autorem ponad 550 publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Poza językiem polskim posługiwał się także łaciną, językiem włoskim, angielskim, francuskim i hiszpańskim. Był także odważnym głosicielem prawd Bożych. „Nie możemy dać się zastraszyć (…) Musimy bronić prawdy nawet, gdybyśmy byli za to obrzucani kamieniami. Trzeba wziąć na siebie swój krzyż. Kto go nie bierze i nie idzie za Chrystusem, nie jest godzien swojego Pana! Nie możemy bać się krzyża, trudności, bycia obrażonym, zlekceważonym. To nas nie powinno przerażać, a stać się powodem wzmocnienia – mamy pomagać ludziom nie tylko słowem, ale też modlitwą, ofiarą krzyżem. Mamy budować Kościół wszystkimi sposobami” – mówił w 2019 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej podczas uroczystości Wniebowzięcia NMP. Stanął również w obronie metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego w obliczu nagonki medialnej po jego wypowiedziach nt. ideologii ekologizmu.

***

Uroczystości pogrzebowe śp. kard. Zenona Grocholewskiego odbędą się w katedrze poznańskiej w sobotę 25 lipca o godz. 12:00.

O godz. 10:00 trumna z ciałem purpurata zostanie wprowadzona do katedry, gdzie odbędzie się modlitewne czuwanie.

Kardynał spocznie w krypcie biskupów poznańskich. 

Źródło: episkopat.pl, diecezja.pl, niezależna.pl

Europa zjednoczona w Chrystusie

Europa zjednoczona w Chrystusie

Jan Paweł II

Pełna, zawierająca 82 teksty antologia wypowiedzi św. Jana Pawła II na temat wspólnej Europy i jej chrześcijańskich korzeni, od czerwca 1979 do lipca 2002 r. Wielki Syn polskiej ziemi przez cały swój pontyfikat dążył i nawoływał do pojednania. Dziś, kiedy Stary Kontynent wydaje się zapominać o chrześcijańskich źródłach swej kultury, słowa Świętego powinny stać się dla Europejczyków, a przede wszystkim Polaków najpewniejszym drogowskazem. Papież udziela m.in.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.