Odkryj na nowo piękno polskiego dziedzictwa. "Gniazdo polskie", najnowsza książka Bohdana Urbankowskiego i Białego Kruka już dostępna!
„Polska Rzeczpospolita Wirtualna zbudowana jest z tysięcy fantazmatów tworzonych latami przez tysiące artystów, uczonych i kapłanów, magazynowanych w tysiącach bibliotek i świątyń. Mamy dostęp do wszystkich bogactw, kontaktujemy się z wszystkimi przodkami i z ludźmi z nieistniejących jeszcze, lecz już projektowanych przyszłości. Ponadhistoryczna Polska Rzeczpospolita Wirtualna to jedno z najbogatszych i najpotężniejszych państw świata (…)”.
Czas i obszar tej „zaświatowej” PRW nie pokrywały się z jej światowymi wymiarami. Przez 123 lata PRW istniała tylko jako pamięć i jako marzenie, zaistniała zaś – dzięki temu, że piłsudczycy potraktowali pisma romantyków jak testament i jak plan odbudowy. Odtworzyli Polskę według arcypoematu Mickiewicza, według wierszy Norwida i według opowieści Sienkiewicza. Szczęście, że dzieła te były!”.
Przewodnikiem po tej fascynującej krainie, jednocześnie tak bliskiej i tak odległej, a częstokroć nieznanej, zapomnianej czy wypieranej z pamięci kolejnych pokoleń jest poeta i filozof Bohdan Urbankowski. W swojej książce „Gniazdo polskie”, która właśnie ukazała się w wydawnictwie Biały Kruk, prowadzi czytelnika po niejednokrotnie mało uczęszczanych drogach historii, literatury i sztuki, zarówno odkrywając przed nim postacie zasługujące na bliższe poznanie, jak i pokazując te, które, wydaje się, są nam dobrze znajome, z całkowicie odmiennej perspektywy. Nie stroni przy tym od sięgnięcia do osobistych wspomnień i dzielenia się własnymi przeżyciami bezpośredniego świadka wydarzeń przefiltrowanych często przez poetycką wrażliwość i wyobraźnię twórcy. Czyni to za pomocą barwnego, gawędziarskiego, nierzadko ciętego języka, niekiedy także oddając głos przywoływanym przez siebie bohaterom, jak niezłomny ochotnik do obozu Auschwitz Witold Pilecki czy niesłusznie pozostająca w cieniu Anne Frank młodziutka pamiętnikarka Wanda Przybylska.
Pasja tworzenia Jana Matejki, której artysta pozostawał wierny do samej niemal śmierci, romantyczne inspiracje Józefa Piłsudskiego, szyfry zawarte w poezji Zbigniewa Herberta czy… finezja i wyrafinowanie, na jakie zdobywali się autorzy donosów w słusznie minionej epoce, to tylko niektóre z tematów, jakie porusza „Gniazdo polskie”. Piękno i bogactwo polskiego dziedzictwa przeplata się z tym, co mniej chwalebne, choć nie mniej prawdziwe, tworząc jedyny w swoim rodzaju obraz „polskiego gniazda”. Nie brak też stawianych przez autora czytelnikowi ważkich pytań.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.