Odkryj na nowo piękno polskiego dziedzictwa. "Gniazdo polskie", najnowsza książka Bohdana Urbankowskiego i Białego Kruka już dostępna!

Nasi autorzy

Odkryj na nowo piękno polskiego dziedzictwa. "Gniazdo polskie", najnowsza książka Bohdana Urbankowskiego i Białego Kruka już dostępna!

„Polska Rzeczpospolita Wirtualna zbudowana jest z tysięcy fantazmatów tworzonych latami przez tysiące artystów, uczonych i kapłanów, magazynowanych w tysiącach bibliotek i świątyń. Mamy dostęp do wszystkich bogactw, kontaktujemy się z wszystkimi przodkami i z ludźmi z nieistniejących jeszcze, lecz już projektowanych przyszłości. Ponadhistoryczna Polska Rzeczpospolita Wirtualna to jedno z najbogatszych i najpotężniejszych państw świata (…)”.

Czas i obszar tej „zaświatowej” PRW nie pokrywały się z jej światowymi wymiarami. Przez 123 lata PRW istniała tylko jako pamięć i jako marzenie, zaistniała zaś – dzięki temu, że piłsudczycy potraktowali pisma romantyków jak testament i jak plan odbudowy. Odtworzyli Polskę według arcypoematu Mickiewicza, według wierszy Norwida i według opowieści Sienkiewicza. Szczęście, że dzieła te były!”.

Przewodnikiem po tej fascynującej krainie, jednocześnie tak bliskiej i tak odległej, a częstokroć nieznanej, zapomnianej czy wypieranej z pamięci kolejnych pokoleń jest poeta i filozof Bohdan Urbankowski. W swojej książce „Gniazdo polskie”, która właśnie ukazała się w wydawnictwie Biały Kruk, prowadzi czytelnika po niejednokrotnie mało uczęszczanych drogach historii, literatury i sztuki, zarówno odkrywając przed nim postacie zasługujące na bliższe poznanie, jak i pokazując te, które, wydaje się, są nam dobrze znajome, z całkowicie odmiennej perspektywy. Nie stroni przy tym od sięgnięcia do osobistych wspomnień i dzielenia się własnymi przeżyciami bezpośredniego świadka wydarzeń przefiltrowanych często przez poetycką wrażliwość i wyobraźnię twórcy. Czyni to za pomocą barwnego, gawędziarskiego, nierzadko ciętego języka, niekiedy także oddając głos przywoływanym przez siebie bohaterom, jak niezłomny ochotnik do obozu Auschwitz Witold Pilecki czy niesłusznie pozostająca w cieniu Anne Frank młodziutka pamiętnikarka Wanda Przybylska.

Pasja tworzenia Jana Matejki, której artysta pozostawał wierny do samej niemal śmierci, romantyczne inspiracje Józefa Piłsudskiego, szyfry zawarte w poezji Zbigniewa Herberta czy… finezja i wyrafinowanie, na jakie zdobywali się autorzy donosów w słusznie minionej epoce, to tylko niektóre z tematów, jakie porusza „Gniazdo polskie”. Piękno i bogactwo polskiego dziedzictwa przeplata się z tym, co mniej chwalebne, choć nie mniej prawdziwe, tworząc jedyny w swoim rodzaju obraz „polskiego gniazda”.  Nie brak też stawianych przez autora czytelnikowi ważkich pytań.

Gniazdo polskie – Wspólna pamięć narodu

Gniazdo polskie – Wspólna pamięć narodu

Bohdan Urbankowski

Od tysiąca lat Polska jest potęgą kulturową na kontynencie europejskim. – Zaskakujące zdanie? – Jeśli tak, to koniecznie trzeba zabrać się za lekturę tej wyjątkowej książki.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.