Odebrano im adoptowaną córkę, ponieważ są chrześcijanami. Szokująca decyzja irańskiego sądu
Aleppo. Wnętrze zniszczonej katedry ormiańskiej. Islamscy terroryści z premedytacją niszczą chrześcijańskie świątynie. fot. Adam Bujak "Tragedia Aleppo", Biały Kruk. Po 13 latach małżeństwa chrześcijanie Sam Khosravi i Maryam Falahi (konwertyci z islamu) adoptowali trzymiesięczną Lydię. Jednak kiedy zostali uznani za winnych uczestniczenia w kościele domowym, irański sąd postanowił odebrać im dziewczynkę, ponieważ „nie nadają się na jej rodziców”. Wstrząsająca decyzja sądu w Busheh została wydana 19 lipca i podtrzymana w apelacji 22 września.
Sędzia przyznał, że Lydia jest bardzo związana emocjonalnie ze swoimi przybranymi rodzicami i ze względu na jej problemy zdrowotne jest mało prawdopodobne, aby adoptowała ją inna para. Według brytyjskiego serwisu internetowego „Article 18” (Artykuł 18 – w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka artykuł o tym numerze zapewnia wolność myśli, sumienia i wyznania) dziewczynka pozostanie do końca życia pod opieką państwa. Innym czynnikiem, który wpłynął na decyzję sądu, był fakt, że nieznana biologiczna matka Lydii jest muzułmanką, co uniemożliwia adopcję dziecka przez chrześcijan.
Małżeństwo zwróciło się do jednego z najstarszych przywódców islamskich w kraju i uzyskało korzystny dokument. Statut ajatollaha Nasera Makarema Shiraziego (prawomocne oświadczenie specjalisty od islamu) uznaje, że adopcja dziewczynki jest dozwolona, ponieważ jej stan zdrowia się pogarsza, a więź z przybranymi rodzicami sprawia, że nie mogą się nią zająć muzułmanie.
Mimo to sędziowie sądu apelacyjnego zignorowali dokumenty władz islamskich i potwierdzili decyzję, ponieważ nie mieli „konkretnych lub uzasadnionych dowodów”, aby zmienić opinię. Według dyrektora „Article 18”, Mansoura Borjego, ajatollah wskazał w wystawionym dokumencie, że nie będzie kwestionował decyzji sądu, co pokazuje jego zamiar podtrzymania wyroku. „Jest to kolejny wyraźny przykład braku niezawisłości wymiaru sprawiedliwości w sprawach dotyczących chrześcijan”.
Decyzja o odebraniu Lydii zapadła niecały miesiąc po skazaniu Sama Khosraviego. Musi on spędzić rok w więzieniu, a kolejne dwa spędzić na wygnaniu wewnętrznym. „Zbrodnią” popełnioną przez chrześcijanina była „propaganda przeciwko państwu” i przynależność do kościoła domowego. Zarówno on, jak i jego żona utracili też prawo do wykonywania zawodu. Maryam nie może już być pielęgniarką w żadnej instytucji krajowej, a Sam nie może już pracować w branży hotelarskiej.
Chrześcijanin został również ukarany grzywną w wysokości 400 dolarów, co odpowiada czteromiesięcznej pensji w kraju. Oprócz Sama i Maryam podobne wyroki otrzymało ich rodzeństwo, a także trzech innych nawróconych. Inną „zbrodnią” popełnioną przez chrześcijan było posiadanie egzemplarzy książek na temat Jezusa Chrystusa i Biblii. Dla Borjego skazanie wyznawców Jezusa pokazuje, że minister spraw zagranicznych Iranu nie mówił prawdy, mówiąc, że nikt nie jest więziony tylko za swoją wiarę.
Źródło: Open Doors, AM
Chrześcijanie wiele wycierpieli ze strony muzułmanów. Dobrze obrazuje to wstrząsający album autorstwa mistrza Adama Bujaka:
Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka
Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.