Nowy raport stwierdza, że wolność sumienia jest zagrożona we Francji, Hiszpanii i Szwecji

Nasi autorzy

Nowy raport stwierdza, że wolność sumienia jest zagrożona we Francji, Hiszpanii i Szwecji

Fot. Pexels Fot. Pexels

W opublikowanym 7 grudnia nowym raporcie podkreślono obawy, że prawo do odmowy działania ze względu na sprzeciw sumienia jest zagrożone we Francji, Hiszpanii i Szwecji.

Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan (OIDAC) opublikowało 71-stronicowy raport analizujący wolność słowa, prawa rodzicielskie i wolność sumienia w pięciu krajach europejskich: Francji, Niemczech, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Na internetowej konferencji prasowej 7 grudnia Madeleine Enzlberger, dyrektor wykonawcza OIDAC, powiedziała, że w niektórych krajach Europy nieustannie dąży się do wyeliminowania sprzeciwu sumienia, zwłaszcza w odniesieniu do aborcji. W raporcie stwierdzono, że zmiana klauzuli sumienia w Szwecji dotknęła już chrześcijańskich specjalistów i że „podobny rozwój wydarzeń we Francji i Hiszpanii może doprowadzić do całkowitego wykluczenia chrześcijan z niektórych zawodów”. W Szwecji chrześcijanom pracującym w systemie opieki zdrowotnej grozi zwolnienie za korzystanie z wolności sumienia. Europejski Trybunał Praw Człowieka odmówił w 2020 roku rozpatrzenia sprawy dwóch położnych, Ellinor Grimmark i Lindy Steen, którym odmówiono zatrudnienia z powodu odmowy wykonania aborcji.

Parlament Europejski zagłosował w czerwcu za raportem opisującym aborcję jako „niezbędną opiekę zdrowotną” i dążącym do przedefiniowania sprzeciwu sumienia jako „odmowy opieki medycznej”.

W Hiszpanii Ministerstwo Równości wprowadziło we wrześniu plany stworzenia rejestru lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego sprzeciwiających się aborcji w celu zagwarantowania „prawa do przerwania ciąży” w szpitalach publicznych. Biskup Luis Argüello z Valladolid odpowiedział na te plany, pytając: „Jeśli intencją jest zagwarantowanie dostępu do tej usługi, dlaczego nie rejestrują się ci, którzy chcą wykonywać aborcję?”. Minister ds. równości Irene Montero powiedziała 8 lipca, że „prawo lekarzy do sprzeciwu sumienia nie może być ponad prawem kobiet do podejmowania decyzji”, co skłoniło grupę 52 lokalnych uczelni medycznych do nazwania jej proponowanych zmian „niedopuszczalnymi, nielegalnymi i niesprawiedliwymi”.

„Gdy chodzi o wolność sumienia ( …) nieustannie doświadczamy nacisków ze strony raczej ideologicznych ruchów, aby pozbyć się klauzuli sumienia dla personelu medycznego, zwłaszcza jeśli chodzi o procedury aborcji” – powiedziała Enzlberger. „Obecnie jest na to nacisk, zwłaszcza w Hiszpanii, ale był też we Francji”. Enzlberger podała przykład Polki Julii Rynkiewicz, studentki położnictwa w Wielkiej Brytanii, która została zawieszona na 4 miesiące i stanęła w obliczu dochodzenia w kwestii „zdolności do wykonywania zawodu” z powodu swojego zaangażowania w stowarzyszenie Nottingham Students for Life na jej uniwersytecie.

OIDAC z siedzibą w Wiedniu udokumentowało 4000 przypadków nietolerancji i dyskryminacji chrześcijan w Europie w ciągu ostatnich 10 lat – z których ponad 70 proc. stanowiły przestępstwa z nienawiści popełnione z motywów antychrześcijańskich. Jego praca stanowi wkład w publikowane corocznie dane Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na temat przestępstw z nienawiści w Europie i opiera się na nich.

Najnowsze dane OBWE, opublikowane 16 listopada, udokumentowały 980 incydentów przeciwko chrześcijanom w 2020 r., w tym podpalenia kościołów katolickich, zbezczeszczenie i rabunek hostii, napaści na księży i antykatolickie napisy na budynkach kościelnych umieszczane przez aktywistów proaborcyjnych. „Statystyki rządu francuskiego z 2019 roku mówią, że średnio każdego dnia miały miejsce prawie trzy przypadki wandalizmu skierowanego przeciwko kościołowi lub chrześcijańskiemu budynkowi” – powiedziała Enzlberger. „Publiczna widoczność przemocy wobec kościołów w jakiś sposób normalizuje przemoc wobec chrześcijan w sferze publicznej. A monitorowanie przestępstw z nienawiści jest ważnym barometrem klimatu społecznego w danym kraju”.

Źródło: CNA/Courtney Mares, AM

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

 

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.