Nowe życie angielskiego zabytku: dawny budynek opery stał się pubem
Angielska opera w Tunbridge Wells przekształcona obecnie w pub. Fot. by Chris Whippet, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14462997 Pierwotnie zbudowany jako opera, wspaniały klub muzyczny w Tunbridge Wells w hrabstwie Kent został otwarty w 1902 roku. W 1996 roku nabyła go brytyjska sieć pubów i hoteli JD Wetherspoon; budynek w stylu edwardiańskiego baroku został po remoncie przekształcony w pub. Nie jest to jednak pierwszy remont tego zabytkowego obiektu. W 1931 roku operę zamieniono na kino, kilka lat później zbombardowane podczas II wojny światowej. Bomba, która spadła na budynek, nie wybuchła, ale spowodowała pożar wnętrza, tak że do 1949 roku pozostawał nieużywany. W obliczu groźby wyburzenia otwarto w nim w latach 1960. salę do gry w bingo, a później został wpisany na listę zabytków.
Budynek nadal zachowuje niektóre ze swoich oryginalnych elementów, takich jak wielkie żyrandole, oryginalne loże i parter oraz znaki przy wejściach dla 1100 gości, którzy uczestniczyli tu wcześniej w wydarzeniach muzycznych.
Firma JD Wetherspoon przekształciła wiele wspaniałych budynków w puby. Inne przykłady to The Crosse Keys w Londynie – dawny bank, The Capitol w Forest Hill – dawne kino oraz The Palladium w Llandudno – zarówno przebudowane kino, jak i teatr. Przy wszystkich tych projektach przebudowy Wetherspoons zawsze obiecywał zachowanie oryginalnych cech swoich obiektów, a gdy chodzi o operę w Kent, firma poszła o krok dalej. Od 2006 roku odbywa się tam coroczny spektakl operowy jako upamiętnienie pierwotnej funkcji budynku. W ostatnich latach wystawiono tutaj m.in. „Traviatę” Verdiego , „Czarodziejski flet” Mozarta, a przed lockdownem w 2020 r. „Don Giovanniego ” Mozarta.
W listopadzie 2021 roku nazwany teraz trafnie „Operą” pub Wetherspoons zakończył renowację charakterystycznego sufitu przykrytego kopułą, po tym jak część dachu zawaliła się w 2020 roku. Koszt renowacji wyniósł 700 tys. funtów. Kopuła pierwotnie miała na szczycie nagi posąg rzymskiego boga Merkurego, który został usunięty w latach dwudziestych XX wieku; nie wiadomo, czy powodem tego były niekorzystne warunki pogodowe, które sprawiały, że statua stanowiła zagrożenie, czy skargi okolicznych mieszkańców z powodu nieskromnego wizerunku.
Przed zakupem opery przez Wetherspoons mieszkańcy Tunbridge Wells prowadzili długofalową kampanię mającą na celu przywrócenie jej pierwotnej, dawnej świetności, ale przegrali z siecią pubów. Mimo to poinformowali, że widok tej inwestycji utwierdza ich w przekonaniu, że firma dba o utrzymanie zabytkowej tkanki budynku. Właściciel Wetherspoons, Tim Martin, osobiście wymienił Operę jako jedno ze swoich ulubionych miejsc.
Źródło: Classic.fm, AM
Historię życia ojca polskiej opery narodowej opisał w swojej książce Władysław Fabry:
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.