Nigdy niepublikowane nagranie Leszka Długosza – „Piosenka na Boże Narodzenie”
Przeglądając nasze archiwa natrafiliśmy na prawdziwy skarb, którym teraz, na początku Adwentu i przygotowując się do Bożego Narodzenia, chcemy podzielić się z naszymi Czytelnikami. Jest to nagranie Leszka Długosza z 2018 r., nigdy wcześniej nie były ono publikowane. Powstało w siedzibie naszego wydawnictwa sześć lat temu, tuż przed Świętami, i już nie zdążyliśmy z publikacją do Bożego Narodzenia. Przyszedł nowy rok a wraz z nim nowe sprawy, ale nagranie zostało…
Gdy je teraz odnaleźliśmy na nowo, nasze wzruszenie było ogromne, bo przecież wielki poeta, pieśniarz i bard, ale przede wszystkim nasz przyjaciel, zmarł w marcu tego roku. Jego odejście pozostawiło ogromną pustkę w polskiej kulturze i w naszym życiu społecznym. Jednak jego dziedzictwo trwa nadal, inspirując kolejne pokolenia do oddania się sztuce, miłości do Ojczyzny i walki o wartości chrześcijańskie, które Długosz reprezentował w swej twórczości.
Częścią tego dziedzictwa jest „Piosenka na Boże Narodzenie". To utwór, który łączy w sobie głęboko osobisty ton z refleksją nad duchowym wymiarem Świąt Bożego Narodzenia. Tekst przesiąknięty jest ciepłem i intymnością, co sprawia, że odczuwamy w nim atmosferę bliskości i rodzinnego świętowania, tym bardziej, gdy wiersz jest czytany przez samego autora. W słowach Leszka Długosza można dostrzec nie tylko radość z nadejścia świątecznego czasu, ale także zadumę nad znaczeniem Bożego Narodzenia w codziennym życiu człowieka.
Dzięki połączeniu osobistych przeżyć z wręcz mistyczną głębią, „Piosenka na Boże Narodzenie” jest dziełem docierającym do każdego, a kto wie, czy dzisiaj nie jeszcze bardziej aktualnym… Jest to wiersz tak bardzo polski, że z każdym wersetem sami coraz bardziej odnajdujemy się we wspomnieniach naszych tradycji oraz rodzinnych chwil wokół wigilijnego stołu.
Jest to także wiersz bardzo osobisty; biją z niego uczucia miłości, ciepła i wspólnoty, które towarzyszą świątecznym spotkaniom. Leszek Długosz ukazuje Boże Narodzenie jako czas pojednania i refleksji nad własnym życiem. W tym sensie jest to wiersz skupiający w sobie całą twórczość Leszka Długosza, która dzięki treściom chrześcijańskim miała charakter uniwersalny, a z drugiej strony odwołując się do naszych tradycji i zwyczajów nieodwracalnie wpisała się w historię polskiej kultury.
Dziękujemy Ci za to, drogi Przyjacielu, i jesteśmy wdzięczni, że została z nami Twoja twórczość.
Leszek Długosz – „Piosenka na Boże Narodzenie”
Urastaj mi, powracaj, cieniu domu dalekiego
I ty, choinko pod oknem świetlista
Łzo czysta skryta u oka dziś mojego.
Raduj się, wesel mi się jeszcze
Dziecinne moje Boże Narodzenie.
Po calutkim choćbym szukał świecie
Nie wypatrzę gwiazdki tak pierwszej
Nie napotkam pasterzy weselszych
Nie ma już zim takich na Ziemi i na firmamencie.
Rozpierzchło się, przeweseliło
Ono śliczne wtenczas świętowanie
Łańcuch ludzi, aniołów pospołu u stołu
Biel święta na sianie.
Urastaj, wspominaj mi się świątecznie
Cieniu domu pierwszego
Mateczniku żywiczny starodrzewiany
Przez pokoje twe przeszły pokolenia liczne
Ażeś sam się rozstąpił
na Cichą poszedłeś Polanę.
Snuj mi się, kolędo
Na dalekich kilometrach
Mrok na polach, ciemne drogi
A w okienku urojonym
Lśni choinka ustrojona
daleko…
Urwis mały cięgiem przy niej chodzi
Złoconego gwałtem urwać chce orzecha z samego czubeczka
Na imię mu Leszek
Jeszcze mu nie przeszło.
Wiersz został opublikowany w tomie poezji Leszka Długosza pt. „Podwawelska Kolęda”.
Podwawelska kolęda. Poezja Leszka Długosza i fotografia Adama Bujaka
Adam Bujak, Leszek Długosz. Dwaj wielcy artyści krakowscy o olbrzymim dorobku, którzy wychowali się u stóp Wawelu. Ich twórczość – fotografia i poezja – związana jest ściśle z tradycją zarówno prastarej stolicy Polski, jak i całej naszej Ojczyzny. To twórczość głęboko przesiąknięta wiarą, cechująca się liryzmem, pięknem obrazu i słowa.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.